< Powrót
12
kwietnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
CWM ZHP

Konkurs wiedzy o „Zawiszy Czarnym” i generale Zaruskim rozstrzygnięty

W roku 150 rocznicy urodzin generała Mariusza Zaruskiego Centrum Wychowania Morskiego ZHP zorganizował konkurs wiedzy o generale i żaglowcu, którym dowodził. Zadanie polegało na nakręceniu krótkiego filmu.

Celem konkursu było upamiętnienie żaglowców szkolnych „Zawisza Czarny” (ex. „Petrea”) i „ Zawisza Czarny” (ex. „Cietrzew”) i ich wkładu w rozwój polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, upamiętnienie generała Mariusza Zaruskiego – kapitana „ Zawiszy” w latach 1934-1939 oraz propagatora i prekursora wychowania morskiego w Polsce, oraz upamiętnienie setnej rocznicy powstania Harcerskiego Ruchu Wodnego na Ziemiach Polskich.

Najlepszy okazał się obraz nakręcony przez ekipę z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach. Dwunastu uczniów pod kierownictwem Anny Zięby zrealizowało 4,5-minutowy film pod tytułem „Gdyby Mariusz Zaruski prowadził vloga”.

02 Kolbudy Zawisza 2017 04 10

W poniedziałek 10 kwietnia uczniowie odebrali konkursową nagrodę – dwugodzinny rejs „Zawiszą Czarnym” po Zatoce Gdańskiej. Podczas rejsu musieli sprostać niełatwym zadaniom – pomagali stawiać i zrzucać żagle, obsługiwać cumy i odbijacze. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania szant i piosenek żeglarskich. Pogoda dopisała – świeciło piękne słońce, a wiatr pozwolił na przyjemną żeglugę. Wszyscy zeszli z pokładu zadowoleni i lekko opaleni.

Partnerem w konkursie oraz sponsorem nagród była Grupa Energa SA.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ