< Powrót
8
listopada 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
konkursie
Uczestnicy Konkursu Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem”.

Konkursowe zmagania na stulecie Portu Gdynia

Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni okazała się najlepsza w Konkursie Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem”, przeprowadzonym we wtorek 8 listopada w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Tematem przewodnim ósmej edycji wydarzenia było stulecia Portu Gdynia.

Od 13 lat Szkoła Podstawowa nr 39 im. Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni organizuje konkurs, którego tematyka skupiona jest na ważnych rocznicach z morskiej historii Polski. W poprzednich latach upamiętniał m.in. stulecie odzyskania niepodległości, stulecie „Daru Pomorza, 90-lecie nadania praw miejskich Gdyni i powstania Marynarki Wojennej oraz 40. rocznicę Operacji Żagiel. W tym roku konkurs skupił się na stuleciu Portu Gdynia.

– To już ósma edycja Konkursu Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem” – mówi Ireneusz Trojanowicz, koordynator konkursu. – Szkoła Podstawowa nr 39 za każdym razem zaprasza partnerów związanych z Gdynią – w tej edycji są to Port Gdynia i Instytut Pamięci Narodowe Oddział w Gdańsku.

W tym roku, we wtorek 8 listopada, w konkursie wzięły udział cztery pomorskie placówki – Szkoły Podstawowe nr 17, nr 28 i nr 39 w Gdyni oraz Szkoła Podstawowa w Mostach. Każda z nich wystawiła ośmioosobową drużynę oraz grupę kibiców, która wspierała swoich reprezentantów. Areną zmagań była przestronna sala koncertowa Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Drużyny rywalizowały w jedenastu różnorodnych konkurencjach, w których musiały wykazać się zarówno wiedzą, jak i pracą zespołową, zręcznością oraz umiejętnościami wokalnymi. Młodzi zawodnicy m.in. odpowiadali na pytania dotyczące historii portu, ubierali na czas kamizelkę ratunkową, śpiewali szanty i przeciągali linę. Ocenie podlegało również żywiołowe kibicowanie swoim reprezentantom przez pozostałych uczniów ze szkoły.

Zmagania obserwowało jury, w którym zasiadali Izabela Brzezińska z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Małgorzata Błaszak-Biernacka ze Szkoły Podstawowej nr 39 i Dariusz Małszycki z Muzeum Miasta Gdyni.

Zwycięzcą Konkursu Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem” została Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni, która zdobyła 125 punktów. Placówka ta po raz drugi z rzędu okazała się najlepsza. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 39 z 121 punktami, trzecie Szkoła Podstawowa nr 17 z 82 punktami, a czwarte Szkoła Podstawowa w Mostach z 81 punktami.

– To przede wszystkim zasługa naszego nauczyciela od historii – tłumaczy Agata Sarnowska z klasy VIIIc ze Szkoły Podstawowej nr 28. – Każdy był dobry z czegoś innego i udało się stworzyć super zgraną drużynę. Mam nadzieję, że w kolejnej edycji znów wygramy.

– Dyscyplin było bardzo dużo i wymagały one wielkiego wkładu pracy oraz uwagi – podsumowuje Sabina Dawidowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39. – Gratuluję wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie. Jak mawiał baron Pierre de Coubertin, wskrzesiciel igrzysk olimpijskich, liczy się udział i ten, który uczestniczy i podejmuje trud, jest zwycięzcą.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ