< Powrót
7
stycznia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Kościański Klub Żeglarski

Kościański Klub Żeglarski wygrywa 1 rundę e-regat Polskiej Ligi Żeglarskiej

W pierwszych e-regatach wirtualnej Polskiej Ligi Żeglarskiej wzięło udział 45 klubów podzielonych na trzy poziomy ligowe. Zwycięzcą pierwszej rundy Ekstraklasy okazał się Mieszko Mórawski z Kościańskiego Klubu Żeglarskiego.

Pierwsza runda wirtualnych regat na platformie Virtual Regatta była wielką niewiadomą dla zawodników i kibiców. 30 grudnia odbyły się kwalifikacje, które podzieliły kluby na Ekstraklasę, 1 Ligę i 2 Ligę. Stawka zakwalifikowana na najwyższy poziom rozgrywek wyglądała na silną i wyrównaną.

Po czterech krótkich i dwóch długich wyścigach zaplanowanych na pierwszą rundę, zwycięzcą w najwyższej lidze czyli Ekstraklasie okazał się Kościański Klub Żeglarski. Sternik KKŻ Mieszko Mórawski równym pływaniem i aż czterema wyścigami kończonymi na podium potwierdził, że jego wysokie miejsce w światowych rankingach i liderowanie w rankingu polskich sterników nie jest przypadkowe.

Na drugim miejscu, z dziewięcioma punktami straty, ukończył regaty klub AZS Politechniki Rzeszowskiej reprezentowany przez Macieja Skibę. Jeden wygrany wyścig i nie wypadanie poza pierwszą dziesiątkę okazało się kluczem do sukcesu. Trzeci Mateusz Byrski reprezentujący UKS Navigo Sopot świetnie pływał przez większość regat, ale 13. miejsce w drugim wyścigu dnia uniemożliwiło mu stanięcie na wyższym stopniu podium niż trzeci.

Na kolejnych miejscach znalazły się Klub Uczelniany AZS Wojskowej Akademii Technicznej oraz Yacht Club Gdańsk, które pokazały, że dysponują potencjałem pozwalającym na walkę o podium w kolejnych rundach. Rozczarowujący występ zaliczyli reprezentanci Polski w e-sailingu startujący w barwach Teamu Turczynowiczów i Laserów Zegrze. 7. i 11. miejsce zapowiadają ekscytujący atak faworytów w kolejnych rundach. Marek Stańczyk, klubowy mistrz Polski z 2019 roku w barwach Giżyckiej Grupy Regatowej, zaliczył huśtawkę nastrojów zajmując miejsca zarówno w pierwszej piątce, jak i na końcu stawki, co dało mu w efekcie 10. pozycję.

W 1 Lidze imponującą formę pokazał Jędrzej Charłampowicz z Yacht Clubu Rewa, który nie spadając poniżej 4. miejsca w żadnym wyścigu wygrał rundę z przewagą aż 12 punktów. Podium domknęły załogi AZS Uniwersytetu Warszawskiego i AZS Uniwersytetu Morskiego w Gdyni udowadniając swoje aspiracje do awansu do Ekstraklasy. Zmagania 2 Ligi zakończyły się zwycięstwem Klubu Żeglarskiego „Kotwica” Rogoźno, niewielką stratą drugiej załogi AZS UW i reprezentacją Yacht Clubu Sopot na najniższym stopniu podium.

Regaty były transmitowane 4 stycznia na żywo na OCS – żeglarskim kanale sportowym na YouTube. Śledziło je na żywo ponad 130 osób, co pokazuje potencjał drzemiący w wirtualnym żeglarstwie. Kolejne rundy planowane są na godzinę 21 w kolejne poniedziałki stycznia.

Więcej informacji na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Transmisje z regat na żywo: kanał OCS. Początek w każdy poniedziałek o 20.45.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ