< Powrót
1
czerwca 2018
Tekst:
Mateusz Lipka
Zdjęcie:
mat. prasowe
Kot Umbriaga

Kot Umbriaga stanął w Alei Żeglarzy

Po 65 latach legendarny kot Umbriaga powrócił do Szczecina. Figura kota żeglarza stanęła pomiędzy rzeźbami kpt. Kazimierza Haski i kpt. Ludomira Mączki na Bulwarze Piastowskim.

Rzeźba została wykonana z brązu i ma 135 cm wysokości. Jej autorem jest Paweł Szatkowski.

– Kot Umbriaga wrócił i zostanie w Szczecinie na stałe – mówił 1 czerwca, podczas uroczystości odsłonięcia, Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Cieszę się, że to kolejny morski akcent na naszych przepięknych bulwarach.

Kot Umbriaga to jedna z legendarnych postaci szczecińskiego żeglarstwa – wyjaśniał Piotr Owczarski, pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy. – 65 lat temu podczas postoju jachtu w porcie zszedł na ląd i już został. Do dzisiaj wspominają go najstarsi żeglarze. Pod koniec lat 40. XX wieku zamieszkał na przystani jachtowej Akademickiego Związku Morskiego w Szczecinie. Ludzie nadali mu imię Umbriaga, zaczerpnięte z włoskiego filmu granego wtedy w kinach.

Od 2016 r. kot Umbriaga patronuje jednej z Nagród Żeglarskich Szczecina – Nagrodzie Kota Umbriagi dla dzieci popularyzujących żeglarstwo.

Aleję Żeglarzy na nadodrzańskim Bulwarze Piastowskim utworzono w 2013 roku. To wizytówka Szczecina pokazująca związki miasta oraz Pomorza Zachodniego z morzem. W tym miejscu upamiętniani są m.in. ludzie morza, legendarne żaglowce, jachty i statki.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ