< Powrót
18
lutego 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
nagrodawiktorowicza.pl
Adam Wiśniewski_Nagroda Wiktorowicza
Zdalne posiedzenie kapituły Nagrody Wiktorowicza.

Kpt. Adam Wiśniewski z Nagrodą im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Kapitan Adam Wiśniewski, fundator i prezes Fundacji Ocean Marzeń został wyróżniony Nagrodą im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Nagrodą Specjalną uhonorowano Uniwersytet Morski w Gdyni.

Nagrodę ustanowili spadkobiercy patrona, miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska. Przyznała ją kapituła w składzie:
Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana (przewodniczący kapituły)
Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców
Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni
Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl

Kapitan Adam Wiśniewski, nagrodzony zostanie medalem oraz dziesięcioma tysiącami złotych. Laureat jest pomysłodawcą Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej, który stara się odkrywać wśród chłopców i dziewcząt z Rodzinnych Domów Dziecka i Domów Dziecka ich silnych stron, by w życiu codziennym realizowali marzenia i osiągali zamierzone cele. Głównym elementem programu są rejsy morskie i śródlądowe. Mimo ograniczeń epidemicznych zorganizowano siedem rejsów, z zasadą „jeden jacht – jeden adres”, by w rejsie brali udział wychowankowie i wychowawcy z jednej placówki. Rok 2020 był dziesiątym rokiem prowadzenia programu. Przez te lata odbyło się m.in. 56 rejsów i szkoleń na Mazurach oraz 18 rejsów morskich na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, w których uczestniczyło 900 dzieci.

Adam Wiśniewski, prezes Fundacji Ocean Marzeń.

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, którą jest medal, uhonorowano Uniwersytet Morski w Gdyni za stuletnie trwanie na straży edukacji morskiej polskiego społeczeństwa. Uniwersytet Morski to niekwestionowana chluba nie tylko Gdyni, ale również całej Polski. Uczelnia wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów. Jej mury opuściło wielu kapitanów żeglugi wielkiej, oficerów mechaników, profesorów, naukowców, żeglarzy, podróżników czy pisarzy.

– Uniwersytet Morski w Gdyni wykształcił najlepszych polskich marynarzy i żeglarzy – uzasadnił werdykt kapituły Waldemar Heflich. – To kolebka Polski morskiej. W 2020 roku świętował stulecie istnienia.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w Gdyni, po zniesieniu ograniczeń epidemicznych.

Leszek Wiktorowicz – wybitny polski żeglarz, wychowawca wielu pokoleń polskich marynarzy. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży”, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Laureaci Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza:
Bartłomiej Skwara (2019), Mariusz Koper (2018), Maciej Sodkiewicz (2017), Piotr Kuźniar (2016), Wojciech Maleiko (2015), Andrzeja Drapella (2014), Tomasz Ostrowski (2013) i Janusz Zbierajewski (2012).

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ