< Powrót
23
sierpnia 2022
Tekst:
art. sponsorowany
Zdjęcie:
nawakcje.eu

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – raj dla żeglarzy

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to niewątpliwie jedna z ciekawszych opcji, jeżeli chodzi o żeglowanie po polskich wodach śródlądowych. Nie każdy jednak żeglarz wie, na jakie atrakcje może liczyć w czasie rejsu po mazurach. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż atrakcji jest wprost ogrom. Dlatego też postanowiliśmy wspólnie z wami sprawdzić, na jakie atrakcje możecie liczyć w trakcie rejsu po wielkich jeziorach mazurskich.

Najciekawsze jeziora

Jeżeli chodzi o najciekawsze jeziora mazurskie, to niewątpliwie należą do nich:

  • Jezioro Śniardwy – jest to największe jezioro w Polsce, o łącznej powierzchni 113,8 km. Jego długość wynosi lekko ponad 22 kilometry, natomiast szerokość niecałe 13,5 kilometra. Warto przy tym wspomnieć, że przez jezioro Śniardwy przebiega szlak żeglugi mazurskiej,
  • Jezioro Mikołajskie – jezioro to jest połączone od północy z jeziorem Tałty, a od południowo-wschodniej części z jeziorem Śniardwy, dzięki czemu bez problemu możemy żeglować pomiędzy tymi jeziorami. Jego długość wynosi 5,8 km, a szerokość 1,6 km. Do jednych z głównych atrakcji nad jeziorem, należy miasto Mikołajki, wraz z przystanią,
  • Jezioro Bełdany – od południa poprzez śluzę łączy się ono z jeziorem Guzianka Mała, a od północy z jeziorem mikołajskim. Jego długość wynosi niecałe 12,5 km a szerokość 2,4 km. Stanowi ono ważny element szlaków wodnych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

A to tylko niewielka część jezior wchodzących w skład Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Popularne miejscowości

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze miejscowości turystyczna Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, do których możemy przycumować swoją łodzią, należą:

  • Wspomniane wcześniej przez nas Mikołajki a w nim takie atrakcje turystyczne jak rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno – doskonałe miejsce, gdzie można obcować z przyrodą oraz promenada znajdująca się tuż nad jeziorem Mikołajskim, czy też fontanna króla Sielawa. Można śmiało stwierdzić, że jeżeli chodzi o atrakcje na Mazurach, to Mikołajki są atrakcją samą w sobie.
  • Niedźwiedzi Róg – jest to niewielka miejscowość znajdująca się nad jeziorem Śniardwy, w której można zaznać spokojnego, wiejskiego klimatu. Miejscowość ta stanowi ciekawy punkt wypadowy na wyspy Pajęczą oraz Czarci Ostrów, gdzie są ruiny fortu,

Ciekawe miejsca w okolicy

Jeżeli chodzi o ciekawe miejsca w okolicy, to niewątpliwie na szczególną uwagę zasługują atrakcje turystyczne w Olsztynie. Wśród nich możemy znaleźć między innymi:

  • Zamek kapituły Warmińskiej oraz mieszczące się w nim muzeum Warmii i Mazur,
  • Rynek miejski, wraz z zachowanymi średniowiecznymi kamienicami oraz układem urbanistycznym
  • Planetarium Olsztyńskie- jest to miejsce, gdzie możemy zapoznać się nieco bliżej z obiektami znajdującymi się w kosmosie, między innymi w naszym układzie słonecznym,
  • Szlak średniowiecznych fortyfikacji miejskich, obejmujący między innymi szereg różnego rodzaju umocnień miejskich takich jak baszty, mury miejskie, czy też jedyna zachowana fosa zamkowa. Szlak ten jest niewątpliwie gratką dla fanów średniowiecznej wojskowości.
Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
5
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ