< Powrót
19
kwietnia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Klub Żeglarski Horn Kraków
Krakowska Akademia Optimista

Krakowska Akademia Optimista, czyli przyjazne żeglarstwo

Krakowska Akademia Optimista wystartowała wiosną tego roku. Projekt powstał dla dzieci, które jeszcze nie miały styczności z żeglarstwem. Pozwala na poznanie żeglowania poprzez Teorię Żeglowania Smoka Żagiełło – serię bezpłatnych spotkań oraz lekcji online.

Często słyszymy: „żeglarstwo jest trudne”, „trzeba wielu lat ciężkiej pracy, żeby nauczyć się żeglarstwa”. Takie stwierdzenia budują wśród osób, które chcą się nauczyć tego pięknego sportu ograniczenia hamujące i spowalniające proces nauki.

– Obserwując przez wiele lat młodych adeptów żeglarstwa  – tych dużych i tych najmniejszych – doszłam do wniosku, że trzeba te przekonania odczarować! – mówi Józefa Ogrodnik, prezes Klubu Żeglarskiego Horn Kraków. – Dlatego powstała Krakowska Akademia Optimista, która w przyjazny sposób opowiada dzieciom o żeglarstwie, oswaja je z nim tak, żeby z radością i odwagą mogły korzystać ze swojego potencjału na wodzie i nie tylko.

Podczas zajęć z doświadczonym trenerem, można posłuchać na czym polega pływanie na łódkach klasy Optimist. Poznać tajniki działania jachtu, dowiedzieć się jak powstaje wiatr oraz jak robić żeglarskie węzły. Wszystko przy pomocy filmów, interaktywnych zabaw oraz wierszy i piosenek pomagających w łatwy sposób przyswoić tę wiedzę.

Organizatorzy Krakowskiej Akademii Optimista chcą sprawić, żeby dzieci poznały żeglarstwo, bawiły się nim, dowiedziały na czym polega, a przede wszystkim UWIERZYŁY, że mogą wszystko osiągnąć dzięki sportowej aktywności. Żeglarstwo uczy samodzielności i podejmowania decyzji. Uczy też brania odpowiedzialności za te decyzje, uwalnia od strachu przed nimi. Dzieci, które uczą się żeglarstwa mają szansę niesamowitego rozwoju, a to czego się nauczą, zostanie z nimi na zawsze – niezależnie od tego co dalej będą w życiu robić.

– Chcemy dotrzeć do jak największej grupy dzieci w wieku 7-13 lat, zasiać ziarenko zainteresowania, a dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi klubami w całej Polsce, każdy z uczestników ma szanse kontynuować swoją żeglarską przygodę, gdziekolwiek mieszka podkreśla Józefa Ogrodnik.

Klub Żeglarski Horn Kraków przewidział kilka ścieżek rozwoju w żeglarstwie dla dzieci. Jedną z nich są obozy żeglarskie i windsurfingowe w Pucku, gdzie w stworzonych przez klub przyjaznych i bezpiecznych warunkach mogą realizować intensywny program dla początkujących po szkoleniu online – ta opcja jest dostępna dla dzieci z całej Polski:

– Zajęcia praktyczne na Bagrach w Krakowie – później ew. udział w grupie sportowej Hornu;

– Wakacje tygodniowe nad morzem – w Pucku, bez straty czasu na teorię, za to z dużą dawką wody, plaży, intensywnych, bezpiecznych zajęć sportowych, następnie otwarta droga do regularnego żeglowania w wybranym przez siebie dowolnym klubie;

– Zajęcia gdziekolwiek w Polsce – w wybranym przez siebie klubie.

Rozpoczął się nabór wakacyjny do Szkółki Żeglarskiej, gdzie w małych grupach, pracując z trenerem dzieci realizują intensywny program, jak w trakcie obozów w Pucku.

Kolejny krok dla dzieciaków, które odnajdą żeglarstwo w swoim sercu –  to decyzja o dołączeniu do grupy zawodników i regularnych treningach w klubach żeglarskich.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ