
Kto otrzyma Błękitną Flagę na 2023 rok?
34 nadbałtyckie mariny i kąpieliska oceniane były we wtorek 7 lutego przez jury międzynarodowego programu Błękitna Flaga. Które z nich otrzymały rekomendację do uzyskania tego ekologicznego oznakowania?
Błękitna Flaga, prowadzona w Polsce przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej, to międzynarodowe oznaczenie kąpielisk, marin i operatorów łodzi turystycznych. Obiekt posiadający taki certyfikat może pochwalić się spełnieniem kryteriów w zakresie m.in. czystości wody, segregacji odpadów, bezpieczeństwa użytkowników, udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami odpowiedniej konserwacji infrastruktury i działań edukacyjnych na rzecz ekologii – zarówno dla pracowników, jak i gości.
– Program daje znaczące korzyści środowiskowe, od troski o segregację odpadów, po opiekę nad wydmami położonymi w pobliżu kąpielisk – tłumaczy Jarosław Szczygieł z Fundacji dla Edukacji Ekologicznej – koordynator programu Błękitna Flaga w Polsce. – W przypadku marin to także dbałość np. o odprowadzanie ścieków.
W tym roku o zdobycie Błękitnej Flagi starają się 34 obiekty – 5 marin i 29 kąpielisk. Jest to liczba nieznacznie mniejsza niż w poprzednich dwóch latach, kiedy zgłoszeń było odpowiednio 41 i 36 (w obu przypadkach marin było 9). W tym roku spośród marin wniosek o oznaczenie złożyły Port Jachtowy Jerzego Porębskiego w Świnoujściu, Marina Wapnica, Marina Solna Kołobrzeg, Marina Yacht Park w Gdyni i Marina Gdańsk.
Zgłoszenia oceniało jury, w skład którego weszli Leopold Naskręt z Polskiego Związku Żeglarskiego, Liliana Topolnicka-Waszczuk i Jacek Janowski z Polskiej Organizacji Turystycznej, Agnieszka Kietlińska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Henryka Polak i Katarzyna Drgas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie, Piotr Domaradzki z Urzędu Morskiego w Szczecinie, Jolanta Fiutowska i Agnieszka Burska z Urzędu Morskiego w Gdyni, Przemysław Figiel z Polskiego Klubu Ekologicznego i Jarosław Szczygieł.
Członkowie jury zapoznali się m.in. z projektami realizowanymi w poszczególnych obiektach. Na przykład Kąpielisko Morskie Świnoujście Uznam stworzyło program „Ptaki i ssaki, które żyją wśród nas”, który promował informacje o dokarmianiu zwierząt i sposobie zachowania w przypadku spotkania ssaków morskich. Z kolei Port Jachtowy Jerzego Porębskiego działał na rzecz zwiększenia świadomości wędkarzy w zakresie wymiarów i okresów ochronnych ryb. W obiektach informowano także o segregacji śmieci i recyklingu oraz zwiększano wiedzę o lokalnej florze i faunie.
– Promowanie zachowań ekologicznych przynosi coraz więcej efektów – opowiada Leopold Naskręt. – Do niedawna w jednej z marin pompa do odbioru fekaliów była używana tylko kilka razy do roku, choć cumowało tam kilkaset jachtów. W ostatnich latach nastąpiła na szczęście gwałtowna zmiana i trzeba było dokupić drugą pompę.
Jury zarekomendowało wszystkie zgłoszone kąpieliska i mariny. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmie Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze (Foundation for Environmental Education) w porozumieniu z międzynarodowym jury. Lista nagrodzonych plaż i marin zostanie ogłoszona na przełomie kwietnia i maja.
Pomysł przyznawania Błękitnej Flagi narodził się we Francji w 1985 roku i był początkowo ograniczony do Lazurowego Wybrzeża. Z czasem zaczął się rozszerzać, a w 1992 roku organizacją programu zajęła się Fundację dla Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze (Foundation for Environmental Education). W Polsce program był wprowadzany pilotażowo od 2005 roku. Od 2008 roku zarządza nim Fundacja dla Edukacji Ekologicznej. W 2022 roku nagrodzono w ten sposób 4560 kąpieliska, mariny i łodzie z 45 krajów świata.