< Powrót
29
stycznia 2018
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
Robert Ponto

Ku żeglarskiej doskonałości w żeglarskiej szkole

W ubiegłym tygodniu w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej trzymiesięczny cykl zajęć rozpoczął Uczniowski Klub Sportowy „Kotwica” w Gdyni. Były m.in. gry i zabawy z ratownictwa i bezpieczeństwa na wodzie, elementy nawigacji morskiej, praktyczna obsługa radia oraz ćwiczenia na symulatorze żeglarskim…

Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego systematycznie poszerza współpracę z klubami  zrzeszonymi w PoZŻ. Zajęcia w pracowniach, na stanowiskach modelowych i symulatorach,  prowadzone w okresie jesienno-zimowym, uatrakcyjniają pracę trenerów i instruktorów z dziećmi i młodzieżą.

Cykl zajęć Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kotwica” w Gdyni obejmuje gry i zabawy z ratownictwa i bezpieczeństwa na wodzie – w pracowni ratownictwa i asekuracji, elementy nawigacji morskiej – w pracowni nawigacyjnej, komunikowanie się na wodzie podczas treningów – praktyczna obsługa radia – w pracowni komunikacji morskiej oraz ćwiczenia na symulatorze żeglarskim i stanowiskach modelowych.

Pierwsze spotkanie, prowadzone przez Blankę Sawicką, trenerkę grupy, odbyło się w pracowni ratownictwa i asekuracji. Młodzież poznawała podstawowe środki ratunkowe i uczyła się nimi posługiwać. Najwięcej emocji budził „rejs rozbitków” w tratwie ratunkowej.

Ćwiczeniami na symulatorze żeglarskim kierował trener Robert Ponto. Okazało się, że żegluga w warunkach lądowych, bez udziału wiatru i wody, była dla żeglarzy (7-10 lat) trudna. Precyzyjne sterowanie na wiatr, utrzymanie kursu na znak kursowy, prawidłowa reakcja na przechyły, wymagają nie tylko spostrzegawczości i refleksu, ale też nowej wiedzy.

Przez najbliższe trzy miesiące młodzi żeglarze pod czujnym okiem trenerów będą pracować nad doskonaleniem swoich umiejętności.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ