< Powrót
13
kwietnia 2016
Tekst:
Leopold Naskęt
Zdjęcie:
Leopold Naskęt

Kurs przygotowujący do egzaminu na operatora urządzeń radiowych SRC i VHF

Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej i 4winds Szkoła Żeglarstwa, organizują w dniach 16-17 kwietnia 2016 r. kurs przygotowujący do egzaminu na operatora urządzeń radiowych SRC i VHF w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i śródlądowej.

W składzie załogi każdego jachtu, wyposażonego w zarejestrowaną, czynną radiostację VHF, pracującą w paśmie morskim, musi znajdować się osoba uprawniona do jej obsługi. Polskie jachty      w radiokomunikacji morskiej obowiązuje system GMDSS, stąd do pracy w tym systemie konieczne jest posiadanie świadectwa operatora urządzeń radiowych SRC, niezbędne żeglarzom planującym rejsy morskie. Posiadacze uprawnień VHF, pragnący prowadzić jachty po wodach morskich i komunikować się w systemie GMDSS, muszą rozszerzyć posiadane uprawnienia do zakresu uprawnień SRC.

Aby umożliwić żeglarzom i motorowodniakom uzyskanie właściwych uprawnień, w siedzibie Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni, przy ul. Chwaszczyńskiej 172 odbędzie się kurs przygotowujący do egzaminu, który poprowadzi Jacek Lech – czynny zawodowo oficer marynarki handlowej. Wykłady, zajęcia praktyczne oraz ćwiczenia, realizowane będą w grupach 8-osobowych.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 14 kwietnia. Można to zrobić telefonicznie: +48 503 008 271, lub mailowo: nital@poczta.onet.pl.

Koszt udziału w kursie wynosi 270 zł od osoby. Należność należy uregulować przed zajęciami w godz. 9.00 – 9.45 w biurze Szkoły. Trzeba także przynieść dwa jednakowe, podpisane na odwrocie zdjęcia w formacie 35×45 mm.

Podczas zajęć będzie można wypełnić wniosek o wydanie świadectwa, wnieść opłatę za egzamin VHF/SRC i wydanie świadectwa VHF/SRC (Szkoła dokona zgłoszenia grupowego w KE UKE). Koszt egzaminu VHF – 80 zł, SRC – 100 zł. Wydanie świadectwa operatora VHF/SRC – 25 zł.

W Szkole czynna jest pentra z kawą i herbatą. Podczas przerwy obiadowej przewidziano catering na koszt organizatora.

Plan zajęć:

● 16 kwietnia, godz. 10-17: I grupa. Wykłady, rozwiązywanie przykładowych testów,  zajęcia praktyczne na urządzeniach radiowych (dla 8 osób)
● 17 kwietnia, godz. 10-17: II grupa. Wykłady, rozwiązywanie przykładowych testów,  zajęcia praktyczne na urządzeniach radiowych  (dla 8 osób).

Egzamin przeprowadza Komisja Egzaminacyjna powołana przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Proponowany przez organizatora termin dla I i II grupy: 9 maja, o godz. 13 w Szkole Morskiej Sp. z o.o. w Gdyni, przy ul. Polskiej 13 A (Podstawa: Poz.152 Obwieszczenie Prezesa UKE z dn. 18.12.2015, poz.42).

Warunki dopuszczenia do egzaminu:  
1)  ukończone 15 lat,
2)  złożenie najpóźniej na 14 dni przed egzaminem w biurze Szkoły wypełnionego wniosku egzaminacyjnego, dwóch jednakowych zdjęć o wymiarach 3,5×4,5cm oraz dowodu wpłacenia na konto UKE opłaty 125 zł za egzamin i świadectwo (nie jest wliczona w cenę kursu).

Informacje ogólne

Harmonogram sesji egzaminacyjnych

Przykładowe pytania – SRC

Przykładowe pytania – VHF

Przykładowy test – SRC

Przykładowy test – VHF

Wymogi egzaminacyjne

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ