< Powrót
11
lipca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Trzebież
Jacek Pietraszkiewicz podczas IV Żeglarskiej Konferencji Bezpieczeństwa 2018.

Kursy i warsztaty żeglarskie wracają do Trzebieży

Warsztaty szkoleniowe z systemów AIS, które odbędą się w sobotę 27 lipca, zainaugurują cykl zajęć w Marinie Trzebież.

W tym roku zakończył się gruntowny remont dawnego Centralnego Ośrodka Żeglarstwa w Trzebieży. Obecnie Marina Trzebież znów przyjmuje jachty oraz planuje wrócić do działalności szkoleniowej.

– Trzebież wszystkim żeglarzom, którzy mieli z nią kontakt, kojarzy się przede wszystkim z bardzo dobrym szkoleniem – tłumaczy Jacek Pietraszkiewicz, przewodniczący Rady Fundacji Port Jachtowy Trzebież i skarbnik Polskiego Związku Żeglarskiego. – Od samego początku uważaliśmy, że ono powinno tam wrócić. Niestety jachty, które zastaliśmy w Trzebieży, nie nadawały się do szkolenia. Jesteśmy za to w stanie uruchomić zajęcia teoretyczne, które nie wymagają obecności na jednostce.

Zajęcia w Marinie Trzebież będą prowadzone nieodpłatnie przez cały rok. Duży nacisk zostanie położony na kusy doszkalające. W planach jest też przygotowanie ośrodka do przeprowadzania egzaminów. Obecnie trwają prace nad kalendarzem.

Pierwsze warsztaty odbędą się w sobotę 27 lipca i zostaną poprowadzone przez Jacka Pietraszkiewicza, który oprócz działalności w Radzie Fundacji Port Jachtowy Trzebież i Polskim Związku Żeglarskim, pracuje również jako szef działu badawczo-rozwojowego firmy NavSim. Brał on udział m.in. w budowaniu stacji bazowej GNSS-RTK  (Global Navigation Satellite System-Real Time Kinematic) w Porcie Gdynia.

– Często prowadzę szkolenia z AIS-u i zauważam, że wszyscy o nim słyszeli i wiedzą do czego on mniej więcej służy, ale szczegółów już nie znają – mówi Jacek Pietraszkiewicz. – Na tych dwugodzinnych warsztatach spróbujemy usystematyzować wiedzę, żeby wiedzieli o co się spytać w sklepie żeglarskim, potrafili odróżnić transceiver AIS od odbiornika AIS i orientowali się we współczesnych oznakowaniach elektronicznych.

Wydarzenie na facebooku

PODZIEL SIĘ OPINIĄ