< Powrót
19
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
mat. prasowe
22. edycja regat Gdynia Sailing Days Latający Holender
Klasa Latający Holender na wodach Zatoki Gdańskiej.

Latający Holender oraz Puchar GSD na zakończenie 22. edycji

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach.

Poza świetną organizacją  i znakomitą pogodą trzeba podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk). Reprezentanci gdańskiego klubu zdominowali zawody i sięgnęli po złoty medal w imponującym stylu – wygrali dziewięć z 15. wyścigów.

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch.

– To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez polskich żeglarzy – podkreślał Dominik Buksak, który podczas tych regat był szkoleniowcem zwycięskiej ekipy.

Bardzo dobrze wypadły w mistrzostwach inne załogi biało-czerwonych – piąte miejsce, ale pierwsze w kategorii do lat 21, wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), natomiast w klasie 49erFX dziewiątą lokatę oraz drugą do lat 21 zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa).

Jak zwykle podczas Gdynia Sailing Days organizatorzy zadbali, aby na Zatoce Gdańskiej kibice mogli zobaczyć całe spektrum żeglarstwa, a zawodnicy mieli okazję ścigać się w różnej rangi zawodach. Poznaliśmy mistrzów Polski w klasie Flying Dutchman (Latający Holender) oraz juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff.

Ponadto o medale mistrzostw Polski w sprincie (krótkie trasy) walczyli żeglarze klas przygotowawczych – Optimist, 29er, L’Equipe i O’pen Skiff. Rozegrano także regaty w ramach Pucharu Miasta Gdyni, w których na starcie stanęli żeglarze klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4,7, a w Pucharze Gdynia Sailing Days ścigały się jachty klas Finn, RS21, Delphia 24 One Design, Micro oraz katamarany A-Class, Nacra 15 i Hobie Cat 16. Ponadto, na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrano też kolejne rundy Ekstraklasy i 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Klasa Optimist.

Najliczniejsza flota wzięła jednak udział w regatach Kinder Joy of moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist – o to trofeum rywalizowało prawie 200 żeglarzy i żeglarek do lat 13. Równolegle z zawodami na wodzie, na plaży w Gdyni Śródmieściu działała specjalna strefa aktywności Kinder Joy of moving, w której można było spróbować swoich sił na symulatorze łódki Optimist, wziąć udział w regatach zdalnie sterowanych łódek oraz w treningach ogólnorozwojowych pod okiem instruktorów, a także  skorzystać z toru do skimboardu. Ostatnim akcentem regat były mistrzostwach Polski w klasie Latający Holender oraz Puchar Gdynia Sailing Days w klasach Finn, katamaranach Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Class oraz w jachtach klasy RS 21 One Design.

Krajowy championat w klasie Latający Holender, która w latach 1960-1992 znajdowała się w programie igrzysk olimpijskich, rozgrywany był od piątku. O ile pierwszego dnia odbył się tylko jeden wyścig, o tyle w sobotę i niedzielę żeglarze po cztery razy stanęli na starcie. Wszystkie wyścigi toczyły się pod dyktando Niemców Rolfa Alberta i Axela Prieganna, którzy za każdym razem pierwsi docierali na linię mety. Na drugiej pozycji uplasowali się Maciej Rokosz i Piotr Tyszkiewicz (Spójnia Warszawa), którzy obronili wywalczony rok temu w Ustce tytuł, a na najniższym stopniu podium stanęli Tomasz Kośmicki i Adrian Górka (WKŻ Wolsztyn).

Klasa RS 21 One Design.

W klasie Finn najlepszy okazał się Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), który także zdobył komplet sześciu zwycięstw, w Nacra 15 triumfowali Stanisław Wierczyński i Julia Wróblewska (UKS Navigo Sopot), w Hobie Cat 16 Tomasz Mostowski i Marta Mostowska (Sail&Ski Klub Warszawa) a Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo) triumfował w A-Class. W klasie RS 21 One Design ze zwycięstwa cieszyła się Sztorm Grupa, której sternikiem jest Piotr Małecki, a kolejne lokaty zajęli YKP Szczecin (Patryk Zbroja) i YC Sopot (Jacek Puchniarz).

Przy okazji tych regat w Marinie Yacht Park – Dalmor odbyła się zorganizowana przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty wystawa polskiej branży jachtowej – Polboat Yachting Festival 2021. Od czwartku 15 lipca do niedzieli 18 lipca można było obejrzeć najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty, skutery, a także spotkać się z ich sprzedawcami, producentami oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu.

Na kolejną wielką sportową żeglarska imprezę nie trzeba będzie w Gdyni zbyt długo czekać. W dniach 22-27 sierpnia o medale mistrzostw świata do lat 21 rywalizować będą żeglarze w klasach Laser Standard i Laser Radial.

– Kolejna edycja Gdynia Sailing Days za nami i to zakończona wielkim sukcesem – podsumował zawody prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Udało się nam zrealizować wszystko, jeśli nawet nie więcej niż się spodziewaliśmy. Ponad 800 zawodników na starcie tego wydarzenia, przekrój wielu klas, w tym najważniejsza impreza, czyli młodzieżowe mistrzostwa świata olimpijskich klas 49er, 49erFX i Nacra 17. I najważniejsze, że zakończona złotymi medalami polskich reprezentantów.

Zwycięzcy byli wrzucani do wody.

Triumfatorzy 22. edycji Gdynia Sailing Days:

Mistrzostwa świata juniorów
49er – Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk)
49erFX – Jana Germani i Giorgia Bertuzzi (Włochy)
Nacra 17 – Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei

Mistrzostwa Polski
Latający Holender – Maciej Rokosz i Piotr Tyszkiewicz (Spójnia Warszawa),

Mistrzostwa Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff
Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia)

Mistrzostwa Polski w sprincie
O’pen Skiff – Wojciech Henryk Komenda (Sailing Legia Warszawa)
Optimist – Ewa Lewandowska i Filip Marjański (oboje AZS AWFiS Gdańsk)
29er – Gerard Polaczyk (KŻ Mewa Poznań) i Kacper Jaskuła (JKW Poznań)
L’Equipe – Franciszek Kosecki i Tadeusz Wiatrowski (ChKŻ Chojnice)

Kinder Joy of moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist
Ida Kocięda (UKŻ Opti CWM Gdynia) i Natan Dziedziak (Stowarzyszenie Sportów Wodnych MOS Iława)

Puchar Miasta Gdyni
Laser Standard – Julian Hoffmann (Niemcy)

Laser Radial – Klara Himmelova (Czechy) i Jakub Ławicki (MKŻ Arka Gdynia)
Laser 4,7 – Danuta Grudzień (UKS Silesia-Opty Chełm Śląski) i Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice)

Puchar Gdynia Sailing Days
Delphia 24 One Design – Piotr Kotwicki i Piotr Zawistowski (MKS Marina Niesulice)
Micro – 77 Racing Club Gdańsk (sternik Piotr Tarnacki)
Finn – Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia)
Nacra 15 – Stanisław Wierczyński i Julia Wróblewska (UKS Navigo Sopot)
Hobie Cat 16 – Tomasz Mostowski i Marta Mostowska (Sail @ Ski Klub Warszawa)
A-Class – Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo).
RS21 One Design – Sztorm Grupa (sternik Piotr Małecki)

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ