< Powrót
3
listopada 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
archiwum Bractwa Żelaznej Szekli

„Latający Holender” zawinie do Gdyni – byliście w załodze?

7 stycznia w Gdyni odbędzie się zlot „holendrowców” – uczestników obozów żeglarskich organizowanych przez „Latającego Holendra”, najsłynniejszy program telewizyjny poświęcony wychowaniu morskiemu. Wydarzenie organizowane jest w 50 rocznicę wyemitowania pierwszego odcinka.

 „Latający Holender” pojawił się 10 stycznia 1967 roku. Twórcom programu z gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej udało się stworzyć widowisko atrakcyjne dla każdego, dzięki czemu w latach 80. setki tysięcy widzów zasiadało przed telewizorami, żeby dołączyć do morskich przygód.

Przez 26 lat i 4 miesiące prowadził on wychowanie morskie młodzieży na antenie telewizyjnej i w czasie letnich obozów inicjacji morskiej w ramach Bractwa Żelaznej Szekli. Miejsce na obozie zdobywało się poprzez konkursy organizowane w ramach „Latającego Holendra”. Ostatni odcinek wyemitowano 15 maja 1993 roku.

7 stycznia 2017 roku w Gdyni, pół wieku po emisji pierwszego odcinka, odbędzie się zlot „holendrowców”. Będzie okazja do spotkania twórców programu, zrobienia wspólnego zdjęcia, obejrzenia filmu i przeczytania drugiego wydania książki Bohdana Sienkiewicza „Dokąd płynął Latający Holender?”

– Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz tej książki – mówi Bohdan Sienkiewicz, organizator zlotu. – W nowym wydaniu historię doprowadzimy do dnia dzisiejszego. Napiszę o tym, co się działo po „Latającym Holendrze” u mnie, Michała Dąbrowskiego czy Aleksandra Goska – że nie zrezygnowaliśmy z marzeń o morzu.

Program:

10.00 – Otwarcie zlotu w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
12.00 – Wspólne zdjęcie pod okrętem – muzeum „Błyskawica”
12.30 – Pokaz filmu „Bractwo Żelaznej Szekli i promocja książki „Dokąd płynął Latający Holender?”
15.00 – Poczęstunek w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera”

Każdy kto chciałyby wziąć udział w zlocie, może się zgłaszać u redaktora Bohdana Sienkiewicza (e-mail: bohdan.sienkiewicz@gmail.com, tel. 665 554 285, adres korespondencyjny: Bohdan Sienkiewicz, Pomorski Związek Żeglarski, al. Jana Pawła II 11, 81-345 Gdynia). Otrzyma w odpowiedzi ankietę z pytaniami o dalszą realizację marzeń, karierę, kontakt z morzem i żeglarstwem. Sto osób zaproszonych zostanie do Gdyni na jednodniowy zlot.

Organizatorem zlotu jest Bohdan Sienkiewicz przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Zapraszamy do przejrzenia pierwszego wydania książki „Dokąd płynął Latający Holender?” i obejrzenia historycznych zdjęć z programu i Bractwa Żelaznej Szekli.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła