< Powrót
24
sierpnia 2023
Tekst:
art. sponsorowany
Zdjęcie:
Freepik

Lazy Jack – do czego służy, zalety i główne korzyści

Opuszczanie, stawianie czy pakowanie żagla wymaga sprawności fizycznej, zwłaszcza na większych jednostkach wodnych. Dlatego stworzono system lazy jack, który – co ciekawe – jako pierwsi wykorzystali Chińczycy. Dzisiaj obecny jest na wielu jachtach, żaglówkach i pokładach większych jednostek. Dlaczego się go stosuje? Oto korzyści!

Co to jest lazy jack?

Tłumaczenie na język polski może być dla niektórych związane z imieniem, jednak określenie lazy jack oznacza dosłownie „leniwy podnośnik”. Oznacza urządzenie lub system składający się z linek wzdłuż masztu służący do opuszczania i podnoszenia żagla. Ważnym elementem całości jest lazy bag, czyli pokrowiec umiejscowiony na boomie, który pozwala na solidne i bezpieczne związanie złożonego żagla. Oczywiście można pozostawić żagiel na linkach, ponieważ dzięki nim nie potrzebuje wiązania. Jednak warto na dłuższe postoje umieścić go w lazy bagu.

Korzystanie z lazy jacka nie wymaga zbyt dużej siły fizycznej, dlatego jego nazwa świetnie koresponduje z osiąganymi rezultatami. jeśli chcesz poznać więcej, oto pełna oferta pokrowców Lazy Jack: https://sailservice.pl/zaglownia/36-lazy-bag

Jakie są zalety urządzenia lazy jack?

Istnieje mnóstwo zalet wynikających z użytkowania systemu lazy jack. Oto niektóre z nich:

  • Wygoda. Kontrola żagla z systemem linek jest przyjemniejsza i nie wymaga tak dużego doświadczenia, jak w przypadku tradycyjnych metod jego opuszczania i podnoszenia.
  • Mniejszy wysiłek. Jak wskazuje sama nazwa, manewrowanie żaglem jest o wiele  łatwiejsze przy pomocy lazy jacka. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas rejsu lub na dużych jednostkach pływających.
  • Większy porządek na pokładzie. Opisywany system pozwala lepiej kontrolować złożone żagle, które od teraz nie są bezładnie składane i miotane przez podmuchy wiatru.
  • Szybkość opuszczania żagli. Gdy zachodzi potrzeba opuścić żagle w porcie lub pod silnym wiatrem lazy jack umożliwia wykonanie tego zadania bardzo szybko.
  • Pomoc dla jednego żeglarza. System linek na żaglu przydaje się również wtedy, gdy wyruszasz w samotny rejs. Mocowanie się z żaglem może wymagać mnóstwa siły, dlatego dla samotnych żeglarzy lazy jack jest świetnym rozwiązaniem.
  • Łatwość przechowywania żagla. Ma to szczególne znaczenie, gdy mowa o sporych żaglach, które mogłyby być rozwiewane przez wiatr. Dlatego lepiej wyposażyć swoją jednostkę w taki system, by żagle były utrzymane w należytym porządku np. w porcie.
  • Wszechstronność. Systemy te są dopasowane do wielu typów jednostek pływających. Można je wykorzystać na niewielkich jachtach czy żaglówkach oraz większych żaglowcach.

Lazy jack na pokładzie twojej jednostki

Trzeba przyznać, że lazy jack to naprawdę spore ułatwienie dla każdego żeglarza. Ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wyruszasz w rejsy samotnie. Przyda się też na niepogodę, gdy warunki wymagają natychmiastowego zrzucenia żagla. Bez względu na powód, sięgaj tylko po sprawdzone produkty renomowanych marek, by zapewnić sobie najwyższą jakość bez względu na warunki panujące w danym momencie na morzu lub jeziorze.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
3
+1
1
+1
5
+1
1
+1
1
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ