< Powrót
6
grudnia 2017
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Lektura obowiązkowa

Kompendium wiedzy o zabytkowych statkach w Polsce i nowoczesny przewodnik po polskim dziedzictwie morskim. To po prostu trzeba przeczytać! 

Praca „Zabytkowe statki w Polsce” autorstwa Roberta Domżała to pozycja absolutnie wyjątkowa. Po raz pierwszy bodaj w naszym kraju ktoś podjął się kompleksowego opracowania tytułowego zagadnienia.

Punktem wyjścia była internetowa baza danych o zabytkowych statkach, opracowana przez pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (dostępna na stronie placówki).

Zawiera ona listę różnego rodzaju zabytkowych jednostek pływających, znajdujących się na terenie Polski. Są na niej te najbardziej rozpoznawalne jak np. „Dar Pomorza” czy „Błyskawica”, ale również mniej znane: lodołamacze, holowniki, czy najstarszy dok pływający w Europie.

Robert Domżał kompetentnie przybliża nam tematykę zabytkowych statków w Polsce, pisze o problemach z tym związanych oraz jak je rozwiązują muzealnicy w innych krajach.

„Przewodnik ilustrowany. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku” to z kolei nowoczesna w formie i treści, prezentacja dorobku wymienionej w tytule placówki. Choć nie tylko, książka nie jest jedynie suchym opisem Narodowego Muzeum Morskiego. Pokazuje w pigułce wielorakie związki Polski z Wisłą i Bałtykiem na przestrzeni wieków.

Masa ciekawostek, niemal 600 zdjęć i praktyczne informację czynią z publikacji znakomite narzędzie do zgłębiania historii Polski oraz zachętę do odwiedzenia placówek Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, rozsianych po całym województwie pomorskim od Tczewa po Hel, od Gdyni po Kąty Rybackie.

A wszystko to pod fachowym okiem autora przewodnika – Jerzego Litwina, dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

„Zabytkowe statki w Polsce”, Robert Domżał, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, str. 106, dostępna na: www.nmm.pl/sklep

„Przewodnik ilustrowany. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku”, Jerzy Litwin, Foto Liner, str. 176, dostępna na: www.nmm.pl/sklep

 

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ