< Powrót
13
czerwca 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl

Liga Mistrzów w Sopocie!

25 zespołów z 11 krajów spotka się w Sopocie na regatach Sailing Champions League, czyli żeglarskiej Lidze Mistrzów. Historyczne, pierwsze regaty tej rangi w Polsce, potrwają od czwartku do niedzieli 15-18 czerwca przy sopockim molo, a ich stawką jest awans do lipcowego finału i walkę o tytuł Klubowego Mistrza Świata.

Najlepsze załogi z każdej ligi krajowej mają prawo startu w Lidze Mistrzów. System doskonale znany z wielu dyscyplin sportowych jak piłka nożna czy siatkówka.

Żeglarska Liga Mistrzów to 23 kraje i setki zrzeszonych zespołów klubowych, które co roku walczą o awans do rozgrywek ligowych i tytuł najlepszego żeglarskiego klubu na Świecie. Samo prawo startu już jest osiągnięciem, bo tylko najlepsze 3, 4 lub 5 klubów po każdym sezonie dostaje taką szansę. Z Polski w regatach w Sopocie zobaczymy 5 klubów: YKP Gdynia, Yacht Club Gdańsk, Sailing Legia Warszawa, Yacht Club Sopot i KW Garland Gliwice, który dołączył do stawki na zasadzie dzikiej karty w ostatniej chwili.

W Sopocie w czwartek 15 czerwca na starcie zobaczymy 25 zespołów klubowych z Austrii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. 11 z nich uzyska prawo startu w Finale Ligi w Travemunde, w lipcu.

To pierwsze historyczne regaty Ligi Mistrzów w Polsce po wielu latach rozgrywania jej w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii czy Rosji. Dzięki staraniom organizatorów Polskiej Ligi Żeglarskiej, impreza debiutuje w Polsce i to w najlepszym możliwym miejscu, bo w Sopocie przy molo – najlepszej trybunie żeglarskiej w skali Europy.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy w historii żeglarze będą używali jachtów typu RS21, dostarczanych przez organizatorów. Do tej pory wszystkie regaty tej rangi odbywały się na jachtach J70, powszechniej używanych na świecie w ligach krajowych. Klasa RS21 jest najnowszą i tylko parę Lig jej używa w tym Polska Liga Żeglarska.

11 miejsc premiowanych awansem wydaje się dość dużą ilością na 25 startujących, ale trzeba zwrócić uwagę, że konkurencja będzie bardzo mocna. Przyjadą załogi z 10 krajów będące w nich w ścisłej czołówce jak mistrz Danii Royal Danish Yacht Club, wicemistrz Niemiec Verein Seglerhaus am Wannsee czy wicemistrz Finlandii Brando Seglare.

Na pewno polskie czołowe kluby czeka ciężka walka o miejsce w finale, jednak mają początkową przewagę wynikającą ze znajomości jachtów RS21. Przewaga ta w miarę rozgrywania regat zacznie zanikać, bo doskonali konkurenci szybko będą adaptować się do nowego dla nich sprzętu.

Na pewno czeka nas wyjątkowe żeglarskie święto, w 4 dni planowanych jest rozegranie 45 wyścigów a wszystko to będzie doskonale widoczne z sopockiego mola. Regaty będą się rozpoczynać codziennie od godz. 10 rano. Zakończenie regat planowane jest w niedzielę 18 czerwca o godz. 16.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://scl2023.sapsailing.com/.

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ