< Powrót
9
lutego 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Ubiegłoroczne uroczystości przy słupku zaślubinowym i pomniku generała Józefa Hallera.

Liga Morska i Rzeczna uczci 101. rocznicę zaślubin Polski z morzem

10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał w Pucku zaślubin Polski z morzem. W środę przypada 101. rocznica tego wydarzenia. Jak będą wyglądały uroczystości?

10 lutego 1920 roku dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller uroczyście przypieczętował przyłączenie Pomorza do odrodzonej Polski. W Pucku, wówczas jedynym mieście na odzyskanym kawałku wybrzeża, wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień, ofiarowany mu przez gdańskich Polaków. Pamięć o zaślubinach była w kolejnych latach pielęgnowana, a od 30 lat w Pucku organizowane są uroczyste obchody. W ubiegłym roku, z okazji stulecia, wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda, parlamentarzyści, samorządowcy i setki mieszkańców Pomorza.

zaślubinW tym roku 101-lecie zaślubin także będzie fetowane, m.in. za sprawą władz Pucka, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Ligi Morskiej i Rzecznej. Oczywiście w reżimie pandemicznym.

– Obchody rozpoczną się o godzinie 10 mszą świętą w puckiej farze, w której wziąć będzie mogło udział 80 osób – mówi Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. – Potem na placu przy słupku zaślubinowym przemówienia wygłoszą przedstawiciele miasta, Zrzeszenia i Ligi, które będą transmitowane online. Ponadto Liga zorganizuje bieg zaślubinowy „Od kapsuły 2020 do kapsuły do 2120” na trasie Puck – Władysławowo – Puck. O rocznicy oczywiście będą pamiętać także koła LMiR z całej Polski.

Uroczystości w Pucku zakończy koncert muzyki patriotyczno-niepodległościowej „Z muzyką na skrzydłach wolności” w farze pw. św. Piotra i Pawła. Mszę świętą i koncert będzie można obejrzeć w internecie – http://farapuck.pl/kamera/, podobnie jak uroczystości przy słupku zaślubinowym – transmisja będzie dostępna na stronie miasta.

Miasto Puck organizuje ponadto w dniach 11-14 lutego Międzynarodowe zawody klasyfikacyjne w strzelectwie sportowym „Zaślubiny z morzem”, w których główną nagrodą będzie Srebrny Pierścień Hallera. Z kolei w dniach 19-21 lutego odbędzie się turniej piłki siatkowej dziewcząt i chłopców z okazji 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Szczegóły wydarzeń na stronie miasta Pucka.

Żeglarskie obchody stulecia zaślubin Polski z morzem zainaugurowane zostały przez Pomorski Związek Żeglarski 9 grudnia 2019 roku na XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej. Pokazano na niej trzy filmy: poświęcone zaślubinom 10 lutego 1920 rokuojcom Polski Morskiej i generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, który był jednym z twórców naszego żeglarstwa.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ