< Powrót
25
października 2018
Tekst:
LOT Ziemia Łomżyńska
Zdjęcie:
LOT Ziemia Łomżyńska
Flis
„Łomżyński Flis” cumuje przy wiślanym brzegu...

Łomżyński Flis do Gdańska prastarym szlakiem wodnym

W ciągu dwunastu dni, na drewnianej barce „Łomżyński Flis”, pokonali 700 km. Płynęli tradycyjnym, mazowieckim szlakiem spławnym przez Narew i Wisłę. W połowie października historyczna ekspedycja z Łomży wpłynęła na gdańską Motławę.

Wyprawa „Śladami łomżyńskich oryli” została zorganizowana dla uczczenia jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich mazowieckiej Łomży oraz przypomnienia jej wielowiekowych związków gospodarczych z Gdańskiem. Wyprawę objął patronatem prezydent miasta Łomża Mariusz Chrzanowski oraz prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. dr Andrzej Królikowski.

Łomżę i Gdańsk łączył szlak spławny, którym łomżyńscy flisacy zwani orylami spławiali do handlowej stolicy Rzeczypospolitej drzewo, zboże, miód i inne płody ziemi łomżyńskiej. Najstarszy wizerunek herbu Łomży pochodzi z odcisku na XVI-wiecznym pergaminie pisma Rady Miejskiej Łomży do Rady Miejskiej Gdańska.

Flisaccy retmani z Łomży w składzie: kapitan – Wojciech Winko i sternik – Sławomir Kopańczyk płynęli drewnianą barką, której podstawowa wyporność została zbudowana na kilkuset plastikowych opakowaniach. Barka wyposażona była także w żagiel z ponad 100-letnią grafiką i herbem mazowieckiej Łomży.

Rejs wiódł kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, śluzę Przegalina i Martwą Wisłę, do Gdańska. W większości miast i gmin odbywały się spotkania z przedstawicielami ich władz, którzy obdarowywani były promocyjnymi wydawnictwami o Łomży, w tym jubileuszową monografią i pamiątkową monetą.

W Gdańsku załoga spotkała się na nabrzeżu Mariny Gdańsk między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska – Maciejem Buczkowskim oraz z prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Łukaszem Wysockim.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ