< Powrót
4
lipca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyła załoga „Marco Polo”.

Lotos Nord Cup Gdańsk 2022: Pożegnanie jachtów morskich

W niedzielę 3 lipca zakończyły się regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 dla jachtów morskich i desek z żaglem czyli Windsurfing Foil 8.0. Pogoda była zmienna i dynamiczna. Zawodnicy musieli szybko przechodzić z trybu portowego na regatowy.

W ubiegły weekend na zatoce w ramach Pantaenius Nord Cup Classic, zaliczanego do klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, ścigały się jachty morskie. Rozegrano cztery wyścigi krótkodystansowe oraz dłuższy, przybrzeżny o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jego trasa wiodła ze startu w okolicy plaży Stogi, wzdłuż Gdańskich plaż, aż do boi zwrotnej przy molo w Sopocie i z powrotem na Stogi.

Walka o puchar do ostatniej chwili

Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, mimo że trwał ponad 4 godziny, trzymał w napięciu do ostatnich chwil. O tym kto wygra ten długi wyścig zdecydowały ostatnie minuty. O puchar zaciekle walczyły „Apolonia” prowadzona przez Witolda Jankowskiego, „Eveline” ze skipperem Zbigniewem Skoczylasem i „Marco Polo”, za której sterem stał Marek Limberger. Ostatnie metry jachty pokonywały przy bardzo słabym wietrze. „Eveline” pojawiła się na finiszu zupełnie niespodziewanie, nadrabiając wcześniejsze straty w stosunku do dwóch pozostałych jednostek. Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyła rzutem na taśmę załoga „Marco Polo”. „Eveline” przekroczyła linię mety zaledwie 21 sekund później.

– Warunki były dziś bardzo urozmaicone, od mocnego wiatru po flautę – relacjonował po wyścigu Rafał Jankowski, dziobowo-masztowy na jachcie „Marco Polo”. – Do samego końca było bardzo ciekawie, ale udało nam się obronić na samej mecie i wygraliśmy!

„Marco Polo” zwyciężył w kategorii generalnej, a także w klasyfikacji jachtów powyżej 12 metrów długości. W pozostałych kategoriach zwyciężyli: „GoodSpeed” – skipper Łukasz Trzciński (pow.10 do 12 metrów), „Apolonia” – skipper Witold Jankowski (pow. 8-10 metrów), „KLEIB” – skipper Radosław Cierpiał (6,5-8 metrów) i  „Neoprofil” – skipper Piotr Adamowicz (poniżej 6,5 metra).

Fot. Bartosz Modelski

Dojmująca radość ze ścigania się

Jacht „GoodSpeed” po wszystkich wyścigach Pantaenius Nord CUP Classic wygrał także w klasyfikacji ORC I. O radości z wyścigów i swojej „dyplomatycznej” pracy na jachcie opowiedziała Monika Kwiatkowska.

– To nasze pierwsze regaty w tym sezonie – mówi Monika. – Najbardziej zapamiętamy dojmujące uczucie radości i frajdy, jaką sprawił nam powrót do ścigania się. Ja w naszej załodze jestem pitwoman, czyli pracuję tam, gdzie spotykają się wszystkie liny z łódki. Moją rolą jest porządkować wszystkie padające jednocześnie komendy od różnych członków załogi. To znaczy, że ja decyduję, które czynności są ważniejsze, a które mogą być wykonane potem. I podejmując te decyzje muszę uważać, żeby inni członkowie załogi się na mnie nie poobrażali, bo przecież każdy chciałby, żeby jego polecenie wykonać od razu.

W kategorii ORC II pierwsze miejsce zajął „Neoprofil” i skipper Piotr Adamowicz, Open – „Marco Polo” i Marek Limberger, a KWR „Purga” ze skipperem Kajetanem Kilanowskim.

Podsumowanie regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 dla jachtów morskich:

Bursztynowy Puchar Neptuna – zwycięzcy:

♦  kategoria generalna i klasyfikacja jachtów powyżej 12 metrów długości – Marco Polo skipper Marek Limberger

♦ 10-12 metrów – „GoodSpeed” skipper Łukasz Trzciński

♦ 8-10 metrów – „Apolonia” skipper Witold Jankowski

♦ 6,5-8 metrów – „Kleib” skipper Radosław Cierpiał

♦ poniżej 6,5 metra – „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz

Klasyfikacja Pantaenius Nord CUP Classic:

ORC I
1. „GoodSpeed” skipper Łukasz Trzciński
2. „Duży Ptak” skipper Mariusz Sarnowski
3. „Hadar” skipper Jerzy Brezdeń

ORC II
1. „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz
2. „Pallas” skipper Jan Piernikarczyk
3. „Amaris” skipper Michał Brudnicki

Open
1. „Marco Polo” skipper Marek Limberger
2. „Eveline” skipper Zbigniew Skoczylas
3. „Kleib” Radosław Cierpiał

KWR
1. „Purga” Kajetan Kilanowski
2. „Agata 8” Hubert Cieślak

Orvaldi B8 Race

Double Handed
1. „Double Scotch” skipper Robert Wilkowski
2. „Vataha 2” skipper Paweł Wilkowski
3. „Arietis” skipper Tomasz Kulas

Open
1. „I Love Poland” skipper Grzegorz Baranowski
2. „Fast Forward” skipper Tomasz Nagas
3. „Dancing Queen” skipper Jerzy Matuszak

ORC
1. „Double Scotch” skipper Robert Wilkowski
2. „Czarodziejka” skipper Tomasz Konnak
3. „Happy Hour” skipper Robert Gwóźdź

Fot. Bartosz Modelski

Fale czasem przeszkadzają

Swoje regaty w ramach Lotos Nord Cup Gdańsk rozgrywali także żeglarze na deskach, czyli klasa Wind Foil 8.0. Młodym windsurfingowcom pogoda dopisała i w ciągu trzech dni odbyło się 14 wyścigów. Wiało od 5 do ok 18 węzłów, więc każdy mógł znaleźć warunki dla siebie. Było coś dla zawodników, którym łatwiej pływa się przy silnym wietrze oraz coś dla tych lżejszych, którzy preferują słaby wiatr wymagający lepszej techniki. Niektórym jednak przeszkadzały w rozwijaniu większych prędkości spore fale.

– Przy silnym wietrze pływaliśmy w wyścigach course racingowych, przy słabszym w slalomach – tłumaczy Maksymilian Szweda z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. – W course racingu najpierw halsując płyniemy pod wiatr na górną boję, potem spływamy pełnym wiatrem w dół, następnie powtarzamy to jeszcze raz, a na końcu spływamy baksztagiem do mety. Starty miałem całkiem dobre, później na halsie trochę się gubiłem, bo brakowało mi mocy i ostrości, ale nadrabiałem i jakoś poszło. Najważniejsze, że dzięki tym regatom dużo lepiej idą mi manewry taktyczne i coraz lepiej czuję się w rywalizacji z innymi zawodnikami.

Zwycięzcy Windsurfing Foil 8.0:

Kobiety:
1. Wiktoria Giec (Yacht Klub Polski Warszawa)
2. Pola Wawrzyniak (AZS Poznań)
3. Karolina Gajdzińska (AZS Poznań)

Mężczyźni:
1. Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski)
2. Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)
3. Michał Maziarka (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Wyniki

Co dalej na Lotos Nord Cup Gdańsk

W poniedziałek 4 lipca czeka nas chwila odpoczynku od żeglarskich emocji. A już od wtorku Górki Zachodnie całkowicie opanują najmłodsi żeglarze, czyli klasa Optimist. W tym roku spodziewamy się niemal 300 łódek! Czekają ich trzy dni mierzenia się z wymagającym akwenem.

Organizatorami regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 są AZS COSA Galion i Yacht Club Gdańsk.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ