< Powrót
6
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Sail Spotting Bartosz Modelski
Nord Cup Gdańsk
Młodzież z klasy Techno 293.

LOTOS Nord Cup Gdańsk na półmetku – kolejni zwycięzcy

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk minęło właśnie półmetek. Organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk spodziewali się rekordowej frekwencji, ale ta przerosła ich oczekiwania. Szacują, że gdańskie regaty odwiedzi w tym roku ponad 800 łodzi i 1200 zawodników! Został jeszcze niespełna tydzień wyścigów po Zatoce Gdańskiej, a tymczasem czas na podsumowaie  tego, co się wydarzyło w Górkach Zachodnich w okolicach minionego weekendu.

Polecieli na hydroskrzydłach

2 lipca odbyły się w ramach LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021 regaty dla klasy IQ Foil i Open Foil Racing. W Polsce IQ foil to nie jest klasa na tyle liczna, żeby stworzyła flotę na regaty i często łączy się ją z formułą Open. Żeglarze startowali więc na różnych deskach. Stawka była wyrównana. Michał Polak wygrał trzy wyścigi na dużym skrzydle, dwa wygrał Paweł Tarnowski, a jeden Kamil Manowiecki. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej wygrał Michał Polak.

– Na LOTOS Nord Cup Gdańsk startowaliśmy na lekkim zmęczeniu po udanym starcie w mistrzostwach świata w Pucku – mówił o swoich planach Michał. – Teraz każde regaty są treningiem i przygotowaniem do mistrzostw świata seniorów w Szwajcarii w połowie sierpnia.

Fot. Sail Spotting Bartosz Modelski

Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot, reprezentant Polski w windsurfingu seniorów i największy konkurent Michała opowiadał po wyścigach czemu się teraz poświęca i co mu się podoba w gdańskich regatach.

– Obecnie pływam na IQ Foil, czyli klasie olimpijskiej na Paryż 2024 i temu sprzętowi poświęcam cały swój czas i energię – mówił Paweł. – Moja przygoda z klasą R:SX się skończyła. Nową klasą olimpijską jest właśnie IQ Foil, szybsza i ciekawsza deska windsurfingowa na hydroskrzydle. Podoba mi się organizacja gdańskich regat. Świetną sprawą była dla mnie odprawa online na Youtube, bo prawie się spóźniłem na wyścigi i odprawa by mnie ominęła.

Weekend dla jachtów morskich

W sobotę wzdłuż trójmiejskich plaż w słabowiatrowych warunkach jachty morskie ścigały się w wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. A w niedzielę, przy zmiennym wietrze od 3 do 12 węzłów, odbyły regaty Nord Cup Classic 2021. Dla wielu załóg były to pierwsze regaty w sezonie, miały więc okazję, aby dograć się między sobą i z łódką.

Jacht Konsal, za którego sterem stał Przemysław Tarnacki, wygrał wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, a w Nord Cup Classic zajął drugie miejsce w klasie ORC 2.

Fot. Sail Spotting Bartosz Modelski

– Warunki nie były idealne, bo wiatru było trochę za mało – podsumował żeglujący w teamie Konsala Karol Jabłoński. – Z chwili na chwilę poznawaliśmy jacht coraz lepiej, robiliśmy duże postępy i daje nam to optymistyczną perspektywę na kolejne starty w tym sezonie. Każdy dzień na wodzie jest zawsze dobrym dniem, lepszym od dobrego dnia w biurze, nawet jeśli wyniki nie są najlepsze! Widać, że coś się rusza w polskim żeglarstwie i to jest fantastyczne.

Wyniki wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna

Zwycięzca 2021 – Konsal POL 0004YY – Przemysław Tarnacki

Zwycięzcy dla podkategorii Bursztynowego Pucharu Neptuna
1. Jachty jednokadłubowe poniżej 6,5m: Neoprofil POL 9668 – Piotr Adamowicz
2. Jachty jednokadłubowe 6,5 – 8m: Kleib – Radosław Cierpiał
3. Jachty jednokadłubowe 8 – 10m: L30 – Witold Jankowski
4. Jachty jednokadłubowe 10 – 12m: Happy Hour DEN 8 -Robert Gwóźdź
5. Jachty jednokadłubowe powyżej 12m: Konsal POL 0004YY – Przemysław Tarnacki
6. Jachty wielokadłubowe: She M – Tomasz Kaczmar (jedyny startujący w tej kategorii)

W niedzielę po południu odbyło się rozdanie trofeów zwycięzcom wszystkich wyścigach jachtów morskich podczas LOTOS Nord Cup 2021, włącznie z Orvaldi B8 Race. W przybrzeżnych regatach Nord Cup Classic pierwsze miejsce w klasie ORC 1 zajął jacht „Happy Hour”, za sterami którego stał Robert Gwóźdź. Załoga ma zamiar jechać w sierpniu na Mistrzostwa Świata ORC do Tallina.

– Zajęliśmy pierwsze miejsce przy bardzo zmiennych warunkach, które wymagały wszechstronnego przygotowania załogi i jachtu – relacjonował Robert. – Mieliśmy kupić tę jednostkę wcześniej, ale Covid popsuł nam plany i straciliśmy pół poprzedniego sezonu. Pływamy w składzie, w którym wcześniej żeglowaliśmy na „Smoke”, więc ekipa zna się od kilku lat. Natomiast łódka wymaga precyzyjnego tuningu i prowadzenia. W zeszłym roku poznawaliśmy ją i dopiero teraz próbujemy dograć się na tyle, żeby zmieścić się w drugiej, trzeciej dziesiątce na świecie.

Wyniki regat Nord Cup Classic 2021– zwycięzcy:
Open – Marco Polo POL 20254 Marek Limberger JK Conrada
ORC1 – Happy Hour DEN 8 Robert Gwóźdź YKP Gdynia
ORC2 – Czarodziejka POL 9658 Tomasz Konnak JKM Gryf
KWR – Purga POL 6536 Kajetan Kilanowski Yacht Club Stal Gdynia

Pożegnaliśmy windurfing

W poniedziałek zakończyli gdańskie regaty młodzi windsurfingowcy w klasie Techno 293. Wielu z nich startowało także w wyścigach na IQ Foilach i wygląda na to, że udało się im powtórzyć dobre wyniki.

Linda Falkiewicz pływa na obu klasach Techno 293 i IQ Foil w SKŻ Sopot i w obu startach odniosła sukces.

– Na T293 7,8 zdobyłam pierwsze miejsce, a na IQ Foilu byłam druga, więc jestem bardzo zadowolona ze startów w LOTOS Nord Cup Gdańsk – podsumowała swoje występy w Gdańsku Linda. – Dominował słaby wiatr, ale dobrze sobie poradziłam, chociaż zdecydowanie wolę warunki silnowiatrowe. W obu klasach planuję jeszcze w tym roku wystartować na mistrzostwach świata, zobaczymy jak mi pójdzie w stawce międzynarodowej.

W klasie Techno 293 6,8 pierwsze miejsce w kategorii kobiet do 15 lat zajęła Maria Rudowicz z UJKS „Szturwał” Kalisz. Była także pierwsza we wcześniejszym starcie na IQ Foil.

– Warunki wiatrowe podczas tych regat były bardzo wyczerpujące i zmienne – relacjonowała Maria. – Lubię jak wiatr jest słabszy, tak jak tu, na Zatoce Gdańskiej, która jest moim ulubionym akwenem. Ale musi być fala – choć niektórym przeszkadza. Nie każdy umie w takich warunkach pływać, a mi właśnie takie odpowiadają.

We wtorek 6 lipca startuje Vector Sails Cup i zobaczymy, jak będzie wiało Optimistom. Najmłodsi żeglarze jak zwykle dopisali, zgłosiło się ponad 200 zawodników. W ostatnich latach zwykle wiało im bardzo mocno, mamy więc nadzieję, że tym razem będą walczyć tylko z konkurentami, a nie z wiatrem. Obok Optimistów aż do czartku będzie się także ścigać mniej liczna klasa l’Eqiupe.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ