< Powrót
6
listopada 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Polska Fundacja Narodowa
"I love Poland"

„I love Poland” wyruszył w świat

Jacht „I love Poland” wyruszył z Gdyni do Plymouth. Jego załoga weźmie tam udział w obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– 11 listopada żeglarze złożą na wodach Morza Północnego wieniec poświęcony polskim marynarzom floty wojennej – informuje Magdalena Dobrzyńska, rzeczniczka Polskiej Fundacji Narodowej. – Od 16 do 18 listopada w Plymouth załoga jachtu będzie uczestniczyć w spotkaniach z Polonią, między innymi z uczniami polskiej szkoły sobotniej, czyli z 263 dziećmi oraz w uroczystościach pod pomnikami polskich i brytyjskich marynarzy. W tym czasie w Plymouth odbywać będą się wykłady o Polsce i polskiej Marynarce Wojennej, a jacht będzie udostępniony do zwiedzania.

Po kilkudniowym postoju „I love Poland” wyruszy w drogę do Lizbony, gdzie utworzona zostanie baza zimowa. Żeglarze zostaną tam do połowy stycznia przyszłego roku.

– W załodze jest dziesięć osób – mówi kapitan jachtu Jarosław Kaczorowski. – Po zimowaniu w Portugalii popłyniemy przez Atlantyk do Miami na spotkanie z będącym w rejsie dookoła świata „Darem Młodzieży”, które nastąpi w lutym.

Celem projektu „I love Poland”, zainicjowanego i finansowanego przez Polską Fundację Narodową (PFN) jest stworzenie odpowiednich warunków do powstania „polskiej szkoły morskiego żeglarstwa regatowego” oraz wyszkolenie profesjonalnej polskiej załogi, mogącej stanąć na starcie najważniejszych regat pełnomorskich na całym świecie. Jednostką szkoleniową programu jest jacht „I Love Poland”.

Kapitan jachtowy Jarosław Kaczorowski swoje pierwsze żeglarskie szlify zdobywał w MKŻ Arka Gdynia. Jest specjalistą łączącym doświadczenie kapitana jachtowego i motorowodnego, trenera żeglarstwa oraz sędzia żeglarskiego klasy państwowej. Dwukrotnie uczestniczył w regatach Sydney-Hobart, w tym jako członek zwycięskiej załogi na jachcie „Łódka Sport”. Dwukrotny mistrz świata w klasie Micro. Uczestnik regat żeglarzy samotników przez Atlantyk – Transat 6.50. Jest też laureatem głównej polskiej nagrody żeglarskiej Rejs Roku – Srebrny Sekstant (2007).

PODZIEL SIĘ OPINIĄ