< Powrót
10
listopada 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Ludomir Mączka dołączył do żeglarskich legend

W czwartek 10 listopada w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta została tablica Ludomira Mączki – geologa, podróżnika i żeglarza, który na jachcie „Maria” przez 11 lat pływał po świecie.

Uroczystość, która rozpoczęła się o godzinie 12, zgromadziła około 60 osób – żeglarzy, przyjaciół Ludomira Mączki, polityków i samorządowców. Wśród przybyłych byli m.in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, poseł Tadeusz Aziewicz i Krzysztof Czopek, przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego.

– Poznałam Ludomira w Sydney w 1977 roku, gdzie mój „Mazurek” i jego „Maria” zupełnie przypadkowo zacumowały burta w burtę – wspomina Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. – Jego największym wyczynem było to, że latami żył na jachcie tak, jak chciał.

Kilkanaście lat życia Ludomir Mączka spędził na jachcie zaprojektowanym przez gdańskiego konstruktora Wacława Liskiewicza.

– „Maria” była bardzo podobna do jachtów typu Tahiti Ketch – opowiada Liskiewicz. – To stara konstrukcja, niezbyt szybka, ale bardzo dzielna na morzu. Jacht miał dosyć szeroki kadłub, więc pod pokładem trochę miejsca było – a dla Ludka był on prawdziwym domem. Jeżeli chodzi o liczbę przebytych mil, to – obok „Copernicusa” – z moich jednostek ma ona największy „przebieg”.

Tablica odsłonięta została przez przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Poświęcenia dokonał o. Eugeniusz Leśniak, proboszcz parafii Ojców Redemptorystów w Gdyni.

Bezpośrednio po uroczystości zgromadzeni goście byli świadkiem kolejnego miłego wydarzenia – wręczenia trofeum za zwycięstwo w Żeglarskim Pucharze 90-lecia Gdyni Łukaszowi Trzcińskiemu z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, skipperowi jachtu „GoodSpeed”. Puchar ufundował Urząd Miasta Gdyni.

– Trudno było zwyciężyć – trzeba zebrać załogę, przygotować jacht, jest też stres przed startem, który jest większy, jak się jest liderem – mówi Łukasz Trzciński. – Ten rok był podporządkowany pod przyszłoroczne mistrzostwa Europy ORC, które odbędą się w Gdańsku. Udział w regatach wchodzących w cykl Pucharu 90-lecia Gdyni był dla nas mobilizacją i treningiem. Jeśli w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja, postaramy się też wziąć w niej udział.

Puchar 90-lecia Gdyni

W 2016 roku, z inicjatywy Pomorskiego Związku Żeglarskiego, przy okazji jubileuszu 90-lecia Gdyni, rozgrywany był Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni. W jego ramach, pod patronatem przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej, odbyły się cztery regaty: o Puchar 70-lecia Yacht Klubu Stal Gdynia (14 maja), Żeglarski Puchar Trójmiasta (27-29 maja), Puchary Marynarki Wojennej (24-25 czerwca) oraz regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia (3-4 września). 

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ