< Powrót
17
listopada 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Fot. Archiwum Bohdana Sienkiewicza
Bohdan Sienkiewicz (po lewej) i Tony Halik.

Ludzie kultury i żagli

Dziennikarze, aktorzy i aktorki, muzycy a nawet muzealnicy. Wszystkich ich łączy miłość do morza i żeglarstwa. Przypominamy sylwetki jedenastu takich osób.

Aleksander Gosk

Jest dziennikarzem, publicystą morskim i muzealnikiem. Od prawie 50 lat nieprzerwanie popularyzuje tematykę morską. Aleksander Gosk od lat jest też koordynatorem projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Aleksander Gosk

Zenon Gralak

Był żeglarzem i dziennikarzem. Z racji morskich zainteresowań został publicystą morskim, zajmował się także gospodarką morską, ale przede wszystkim żeglarstwem. Był jednym z pomysłodawców ustanowienia prestiżowych nagród żeglarskich „Rejs Roku i Srebrny Sekstant” w 1970 roku.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zenon Gralak

Kazimierz Kaczor

Jest znanym aktorem teatralny i filmowym, a także zapalonym żeglarzem. Do jego najbardziej znanych ról należą postaci tytułowego bohatera z serialu „Jan Serce” czy kaprala Jana Kurasia w serialu „Polskie drogi”. Jego żona Bożena Michalska również żegluje.

Znani i nieznani: Kazimierz Kaczor

Monika Kwiatkowska

To aktorka teatralna i filmowa, a równocześnie żeglarka w załodze „Good Speed”, z którą kilkukrotnie triumfowała w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC. Grała m.in. w popularnym serialu telewizyjnym „Złotopolscy”.

Znani i nieznani: Monika Kwiatkowska

Jerzy Litwin

Jest historykiem i modelarzem, a przede wszystkim zasłużonym muzealnikiem. Przez 19 lat był dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, najważniejszej polskiej instytucji opiekującej się dziedzictwem marynistycznym.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Jerzy Litwin

Jerzy Porębski

Zamiłowanie do morza i pasję żeglarską Jerzy Porębski łączył z pasją muzyczną. Jest autorem słów i kompozytorem najsłynniejszej polskiej szanty, która zaczyna się od pytania „Gdzie ta keja, a przy niej ten jacht”.

Znani i nieznani: Jerzy Porębski

Bohdan Sienkiewicz

Był jednym z najbardziej znanych dziennikarzy i publicystów morskich. Przez kilkadziesiąt lat popularyzował żeglarstwo w m.in. w Telewizji Polskiej. Był współtwórcą popularnego programu „Latający Holender”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Bohdan Sienkiewicz

Cezary Spigarski

Od blisko 25 lat propaguje tematykę morską i żeglarską, jest wydawcą książek o tej tematyce. Bardzo często można go spotkać podczas regat żeglarskich robiącego zdjęcia. Jest autorem tysięcy znakomitych zdjęć żeglarskich.

Znani i nieznani: Cezary Spigarski

Michał Sumiński

Był autorem popularnego w latach 70. i 80. programu telewizyjnego dla młodzieży „Zwierzyniec”, ale także uwielbiał żeglarstwo, z którym zetknął się już w 1932 roku w Lidze Morskiej i Kolonialnej.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Michał Sumiński

Marek Szurawski

Pasjonat żeglarstwa i marynistyki. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzy Porębskim i Januszem Sikorskim założył grupę szantową „Stare Dzwony”. Jest też dziennikarzem zajmującym się tematyką żeglarską.

Znani i nieznani: Marek Szurawski

Mira Urbaniak

Była znaną dziennikarką i żeglarką. Pływała m.in. na „Darze Młodzieży”, „Fryderyku Chopinie”, a na „Zawiszy Czarnym” pokonała Horn. Przez lata była związana z „Radiem Gdańsk”, ale współpracowała też z wieloma innymi redakcjami i tytułami, m.in. „TVP Gdańsk”, „Radiem Kołobrzeg” czy magazynem „Rejs”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Mira Urbaniak

Co myślisz o tym artykule?
+1
7
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ