< Powrót
12
lutego 2020
Tekst:
Jakub Jakubowski/PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy
49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali do finałów MŚ kl. 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński  (KS AZS AWFiS Gdańsk) awansowali do wyścigów finałowych mistrzostw świata klas 49er, 49erFX i Nacra 17. Regaty rozgrywane są w australijskim mieście Geelong. W złotej grupie ścigać się będzie najlepszych 25 załóg.

W zakończonych 12 lutego eliminacjach załoga 49er Team Przybytek&Kołodziński spisała się bardzo dobrze. Polacy w sześciu rozegranych wyścigach zajmowali miejsca 11, 6, 3, 3, 4, 8 i do finałów awansowali z 9 miejsca w klasyfikacji generalnej. Prowadzą wielokrotni mistrzowie świata i mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro, Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii.

Do złotej grupy nie udało się niestety awansować dwóm pozostałym polskim załogom w klasie 49er. Załoga Dominik Buksak/Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) eliminacje zakończyła na miejscu 32, a Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch (YKP Gdynia) sklasyfikowani zostali na miejscu 39. Obie załogi rywalizować dalej będą w grupie srebrnej o miejsca 25-50. Podobnie wygląda sytuacja w klasie 49erFX, w której rywalizuje załoga Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda (YKP Gdynia/KS AZS AWFiS Gdańsk). Polki po eliminacjach są na miejscu 34 w „generalce”. Na prowadzeniu brytyjska załoga Charlotte Dobson/Saskia Tidey.

– Cieszymy się bardzo z naszego awansu do złotej grupy i jednocześnie żałujemy, że będziemy w niej jedynymi reprezentantami Polski – deklarują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. – Z powodu warunków atmosferycznych w eliminacjach rozegrano zaledwie 6 z 10 zaplanowanych wyścigów. Krótkie eliminacje mają to do siebie, że premiują równe żeglowanie z przodu stawki nie zostawiając zbyt wiele marginesu na błędy. Nam udało się równie żeglować. W eliminacjach wiatr był dosyć zmienny, o średniej sile, od jutra spodziewamy się już silnych wiatrów. Na tych regatach testujemy sprzęt, który będziemy używali na igrzyskach olimpijskich w Tokio, o ile oczywiście się do nich zakwalifikujemy. Mamy nowy maszt, nowe żagle, weryfikujemy prędkość na tle całej światowej czołówki. Wygląda to dobrze, aczkolwiek są jeszcze rezerwy, by pływać jeszcze szybciej i lepiej. Przed nami 8 wyścigów finałowych, a następnie wyścig medalowy dla najlepszych 10 załóg. Wierzymy, że w tej 10 się znajdziemy.

Wyniki 49er
Wyniki 49erFX

PODZIEL SIĘ OPINIĄ