< Powrót
21
listopada 2015
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z paszportem do Rio!

W zakończonych dzisiaj, 21 listopada Mistrzostwach Świata klasy 49’er w Buenos Aires w Argentynie, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) wywalczyli 4 miejsce i kwalifikację olimpijską dla Polski.

Zajęli 1 miejsce w klasyfikacji państw walczących o prawo startu w igrzyskach w Rio de Janeiro. Oprócz Polaków kwalifikację zdobyli także Niemcy i Argentyńczycy. Druga nasza załoga Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) zajęła 14 miejsce.

To były długie regaty. W 6 dni organizatorzy rozegrali 16 wyścigów. Łukasz i Paweł od początku trzymali się w czołówce.

– Czuliśmy, że naszą mocną stroną są starty, podjęliśmy jednak kilka złych decyzji – mówili gdańscy zawodnicy tuż przed startem w ostatnim wyścigu mistrzostw. – Koniec końców jesteśmy szczęśliwi, że wystartujemy w wyścigu medalowym.

Druga nasza załoga, Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn), zaliczyła w czasie regat piękną pogoń za czołówką – z 32 miejsca. W pewnym momencie znajdowali się nawet na 10 pozycji.

Obie polskie załogi ścigały się w złotej grupie. Ostatniego dnia regat zaplanowano 3 wyścigi flotowe i, po przerwie na przeliczenie wyników, wyścig medalowy dla najlepszej dziesiątki. Łukasz z Pawłem przed wyścigami byli na 4 pozycji, a Tomek z Jackiem na 13. Miejsca 11, 12 i 18 dały Przybytkowi i Kołodzińskiemu prawo startu w wyścigu medalowym z 7 pozycji. Punktowo mieli szansą na miejsca od 3 do 10. Miejsca 25, 16 i 9 zagwarantowały załodze z Olsztyna 14 pozycję w klasyfikacji generalnej.

Na mecie ostatniego wyścigu  Łukasz z Pawłem zameldowali się na 1 miejscu. Dało im to 4 lokatę w zakończonych mistrzostwach i prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.

Za 4 miejsce w Mistrzostwach Świata załoga z Gdańska otrzymuje 12 punktów w eliminacjach krajowych. Do tej pory w tej rywalizacji prowadzili jednym punktem nad załogą z Olsztyna. Jako że tylko dwie najlepsze imprezy się liczą, a w ostatnich punktowanych regatach na Majorce za zwycięstwo można zdobyć maksymalnie 12 punktów, eliminacje krajowe są zakończone na korzyść Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego.

Mistrzami świata zostali, po raz trzeci z rzędu, srebrni medaliści z igrzysk w Londynie, Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii. Zwycięstwo zapewnili sobie jeszcze przed wyścigiem medalowym. W klasie 49’er FX złoty medal Mistrzostw Świata w Argentynie wywalczyły Giulia Conti i Francesca Clapcich z Włoch.

Strona regat http://49er.org/event/2015-world-championship/

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ