< Powrót
21
lipca 2020
Tekst:
PZŻ
Zdjęcie:
PWA World Tour
Maciej Rutkowski

Maciej Rutkowski wygrywa regaty PWA World Tour

Maciej Rutkowski (MKS Dwójka Warszawa) wygrał zawody cyklu PWA World Tour w windsurfingowym slalomie. Regaty odbyły się na chorwackiej wyspie Brac. Slalom to najszybsza i jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji w windsurfingu.

Rywalizacja w slalomie odbywa się na krótkich trasach, zazwyczaj w silnowiatrowych warunkach. Zawodnicy osiągają zawrotne prędkości, płyną bardzo blisko siebie, a każdy kontakt kończy się kraksą. W Chorwacji Maciej Rutkowski zaczął „z wysokiego C” i już po pierwszym dniu objął prowadzenie. Później przez kolejne cztery dni ścigania, codziennie wygrywał chociaż jeden z rozegranych finałów. Łącznie na 12 eliminacji wygrał aż 7, zapewniając sobie zwycięstwo dzień przed końcem zawodów.

– Zimę przetrenowałem solidnie, a jak tylko skończyły się obostrzenia wróciłem do treningu na Bałtyku – mówił 28 latek. – Jestem w formie, ale nigdy nie wiadomo co robili rywale i jakie nowe udoskonalenia sprzętu przywiozą na start sezonu. Wiem, że na wynikach wygląda to jak dominacja, ale tak absolutnie nie było. Każdy finał, który wygrałem był mega blisko, na pierwszej prostej, gdzie rozgrywa się najwięcej, nigdy nie byłem dalej niż długość deski przed rywalami.

PWA World Tour czeka teraz przerwa, a kolejne przystanki na niemieckiej wyspie Sylt i we francuskim Marignane nadal stają pod znakiem zapytania. Dla Rutkowskiego najbliższe plany to mistrzostwa świata w Formule Foil, innej dyscyplinie, w której w zeszłym roku został wicemistrzem świata oraz mistrzostwa Europy nowej klasy olimpijskiej IQ Foil.

Cykl PWA World Tour filmowo

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ