< Powrót
23
lutego 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Dariusz Oleniczak
Kapituła Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza: od lewej Waldemar Heflich, Mira Urbaniak, Mariusz Wiktorowicz, Bohdan Sienkiewicz, Marek Łucyk i Joanna Zielińska.

Maciej Sodkiewicz laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza

Żeglarz organizujący wyczynowe rejsy polarne na jachcie „Barlovento II”, Maciej Sodkiewicz, zdobył Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza za 2016 rok. Nagrodą Specjalną uhonorowany został Aleksander Kaszowski, legenda bydgoskiego żeglarstwa.

Zwycięzcę Nagrody ogłoszono tradycyjnie, w saloniku statku-muzeum „Dar Pomorza”. Otrzyma ją Maciej Sodkiewicz, pochodzący z Tczewa żeglarza, który podczas wyprawy „Sekstant Expedition – Lodowe Krainy”, w 2015 roku poprowadził jacht „Barlovento II” najdalej na północ.

– Kapitan Sodkiewicz od lat organizuje rejsy jachtem „Barlovento II” z żeglarzami z całej Polski – tłumaczy Waldemar Heflich, członek kapituły Nagrody. – Nagrodziliśmy ostatnią wyprawę, trwającą od 2014 do 2016 roku, podczas której osiągnięto rekordowy, 82 stopień szerokości geograficznej północnej. Był to przykład doskonałej żeglarskiej roboty. Nagradzamy też kapitana Sodkiewicza za całokształt jego pracy – organizacja wypraw żeglarskich jest problemem samym w sobie, a Maciek sprawdza się w tym doskonale i może być wzorem dla wielu kapitanów.

Kapituła, w skład której wchodzą Mariusz Wiktorowicz, syn Leszka Wiktorowicza, Waldemar Heflich z Press Clubu Polska, Joanna Zielińska i Marek Łucyk – przedstawiciele prezydenta Gdyni oraz Mira Urbaniak i Bohdan Sienkiewicz z Bractwa Kaphornowców, wybierała spośród pięciu nadesłanych zgłoszeń. Oprócz Macieja Sodkiewicza o nagrodę walczyli Szymon Kuczyński, który w ubiegłym roku zakończył rejs dookoła świata, Wiesław Siedler, popularyzator żeglarstwa i działacz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, program „Kurs na Horn” organizowany przez Cezarego Bartosiewicza z Bractwa Kaphornowców i program „Pomorze na morze” organizowany przez Pomorski Związek Żeglarski.

Nagroda Specjalna trafi do Aleksandra Kaszowskiego, najsłynniejszego bydgoskiego żeglarza, który uczestniczył w pionierskich wyprawach m.in. na jachtach „Euros” i „Solanus” po wodach polarnych i wokół Przylądka Horn.

W poprzednich latach Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza trafiła do Piotra Kuźniara (2016), Wojciecha Maleiki (2015), Andrzeja Drapelli (2014), Tomasza Ostrowskiego (2013) i Janusza Zbierajewskiego (2012).

Nagrody – medale, i dla kpt. Sodkiewicza dodatkowo 10 000 zł – zostaną wręczone 1 kwietnia w Warszawie.

Maciej Sodkiewicz – ur. 24 sierpnia 1978 w Tczewie. Absolwent Wydziału Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Żeglować zaczął w wieku 10 lat. Pływał m.in. po Alasce, Spitsbergenie, Antarktydzie, wokół Przylądka Horn oraz Patagonii. Przepłynął Ładogę, Onegę, Kanał Bałtycko-Białomorski i Morze Białe. Zna norweskie fiordy jak własną kieszeń. Dotarł do Spitsbergenu, Islandii, na Grenlandię oraz do Afryki Zachodniej. Za zasługi dla polskiego żeglarstwa, w 2012 roku odznaczony przez prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ