< Powrót
1
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Magdaleny Jabłonowskiej
Magdalena Jabłonowska
Magdalena Jabłonowska na „Zawiszy Czarnym”.

Magdalena Jabłonowska nową prezes STAP-u

Zmiany we władzach The Sail Training Association Poland. W sobotę 25 listopada na stanowisko prezes organizacji została wybrana Magdalena Jabłonowska.

W The Sail Training Association Poland – założonej 30 lat temu organizacji, która skupia osoby wspierające wychowanie morskie młodzieży na żaglowcach – nastąpiły w tym roku duże zmiany. Wiosną rezygnację z funkcji prezesa złożył Kazimierz Iwaszko, który w zarządzie zasiadał od 2006 roku, a prezesem był od 2014 roku, oraz wiceprezes Jan Goździkowski. W sobotę 25 listopada na Nadzwyczajnej Radzie STAP-u uzupełniono skład zarządu organizacji. Nową prezes została Magdalena Jabłonowska, która pływa na żaglowcach od blisko 30 lat.

– Koleżanki i koledzy stwierdzili, że warto, żebym kandydowała na to stanowisko – opowiada Magdalena Jabłonowska. – Trochę się zastanawiałam, ale mam dużo motywacji i zapału, a na dodatek otrzymałam dużo zapewnień o chęci do wspólnej pracy.

Magdalena Jabłonowska przygodę z żeglarstwem rozpoczęła w 1994 roku na „Zawiszy Czarnym”, gdzie zdobywała szlify u Andrzeja Drapelli, Waldemara Mieczkowskiego i Jerzego Idzikowskiego. Potem pływała również m.in. na „Fryderyku Chopinie”, „Pogorii”, „Kapitanie Borchardcie” i „Kapitanie Głowackim”. Ma patent kapitana jachtowego. Jakie cele stawia przed sobą?

– Chciałabym zaktywizować całe stowarzyszenie do działania na rzecz sail trainingu – dodaje Jabłonowska. – Warto również prowadzić działania na rzecz integracji tego środowiska. Dzisiaj, w piątek, mamy pierwsze spotkanie Zarządu, więc będziemy mieli okazję omówić pomysły i plany.

Podczas Nadzwyczajnej Rady uzupełniono i poszerzono również skład zarządu. Aktualnie zasiadają w nim: Magdalena Jabłonowska, Sylwia Mrowińska, Tomasz Maracewicz, Krzysztof Rudzki, Michał Kobyliński, Jacek Ruszczyński i Andrzej Kajut.

The Sail Training Association Poland powstało w 1993 roku w Gdyni, na rufie „Daru Młodzieży”. Jej założycielami było blisko 50 żeglarzy i ludzi morza zaangażowanych i wspierających wychowanie młodzieży na żaglowcach, w tym tak zasłużone osoby jak Daniel Duda, Wiktor Leszczyński, Zdzisław Pieńkawa i Bohdan Sienkiewicz. Prezydentem Rady STAP-u jest obecnie Rafał Szymański, a prezesem Zarządu Magdalena Jabłonowska.

Co myślisz o tym artykule?
+1
11
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ