< Powrót
12
września 2016
Tekst:
Wiesław Seidler
Zdjęcie:
Wiesław Seidler
Kapitanowie, instruktorzy i znakomici żeglarze związani z „Magnolią” w ciągu jej pięćdziesięcioletniej służby.

„Magnolia” świętowała jubileusz

Szczecińskie Centrum Żeglarskie było w minioną sobotę 10 września miejscem, w którym spotkali się byli i obecni kapitanowie oraz załogi jachtu „Magnolia”. Okazją do spotkania był jubileusz pięćdziesięciolecia służby zasłużonej dla polskiego żeglarstwa jednostki.

Bohaterka ma się dobrze, co prawda można już zaliczać ją do oldtimerów, ale jak wszystkie drewniane Vegi została solidnie zbudowana w byłej Szczecińskiej Stoczni Jachtowej i może jeszcze służyć długie lata. Oczywiście, wymaga stałej konserwacji, a teraz także generalnego remontu. Wspominał o tym m.in. gospodarz spotkania, wicedyrektor Centrum Żeglarskiego Jerzy Raducha, wspominali goście, życząc „Magnolii” stu i więcej, lat służby.

Głównym punktem sobotniego spotkania był premierowy pokaz filmu dokumentalnego o losach jachtu, autorstwa Andrzeja Fadera. Nastrojowy obraz był właściwie nostalgicznym wspólnym rejsem przez minionych 50 lat jachtu, z udziałem wielu załogantów,  tych obecnych na sali i tych uwiecznionych na taśmie filmowej. W tym gronie znaleźli się poprzedni kapitanowie jachtu, instruktorzy PZŻ i Pałacu Młodzieży – m.in. Zdzisław Paska, Mieczysław Ircha, Jerzy Szwoch, i ich następcy, już wychowankowie CŻ – jak Mateusz Szubski i obecny bodaj najmłodszy w dziejach Jubilatki kapitan – Przemek Dziarnowski. Dla nich i dla innych osób wpisanych trwale w historię jachtu – jak np. także Danuta Kopacewicz, żeglarka-seniorka, matka chrzestna „Daru Szczecina” – były jubileuszowe upominki, a dla wszystkich były plakietki i tort, a później jeszcze koncert szantowy, już na przystani, obok jachtu.

magnolia seidler 2016.09.123

Kapitanowie Zdzisław Paska i Przemysław Dziarnowski.

Była też jubileuszowa wystawa fotograficzna, oczywiście były też długie rozmowy i wspomnienia, wywiady i wspólne zdjęcia, na pokładzie i na kei. Okazją do pamiątkowego zdjęcia był choćby moment, w kórym Zdzisław Paska, kapitan historycznych rejsów „Magnolii” do Archangielska i wokół Islandii, symbolicznie przekazał kapitańską wachtę Przemkowi Dziarnowskiemu.

Warto wspomnieć, że tuż przed jubileuszem „Magnolia” odbyła rejs wokół Zelandii, z młodzieżową załogą na pokładzie, a już po jutrze, w środę 14 września, ruszy w kolejny bałtycki rejs szkoleniowy, z laureatami Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Pomyślnych wiatrów w tym rejsie i przez kolejne pół wieku!

PODZIEL SIĘ OPINIĄ