< Powrót
10
maja 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Szymon Sikora/PKOl
Fair Play
Marcin Kamiński

Marcin Kamiński otrzymał Nagrodę Fair Play PKOl za 2018 rok

W piątek 10 maja w Centrum Olimpijskim w Warszawie pływający na katamaranie A-Class Marcin Kamiński z klubu UKS Navigo Sopot otrzymał Nagrodę Fair Play PKOl za 2018 rok.

Marcin Kamiński został nagrodzony w kategorii „Trofeum Fair Play 2018” za zachowanie podczas Mistrzostw Europy A-Class 2018 w Warnemunde. Polak w trudnych warunkach pogodowych przerwał wyścig i zawrócił, aby wyciągnąć z wody holenderskiego zawodnika, który wypadł ze swojego katamaranu. Holender nie był w stanie o własnych siłach wrócić na pokład, ponieważ jacht dryfował szybciej od niego.

Polski Związek Żeglarski, poza Kamińskim, zgłosił jeszcze dwie nominacje. Pierwsza z nich dla załogi klasy 49er Jan Marciniak/Krzysztof Białaś (KS Aqua Włocławek/Stowarzyszenie Sportów Wodnych Iława) w kategorii „Trofeum Fair Play 2018”. Ten duet został doceniony za zachowanie podczas Mistrzostw Świata Juniorów w klasie 49er 2018 w Marsylii. Druga nominacja przeznaczona była dla byłego olimpijczyka w klasie katamaranów Tornado, Bogdana Kramera. Ten sportowiec został doceniony w kategorii „Wyróżnienie indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu” za wybitne osiągnięcia sportowe.

Organizatorem 52. Konkursu Fair Play PKOl jest Polski Komitet Olimpijski. Jego celami są promowanie zasad uczciwego współzawodnictwa w sporcie, popularyzacja idei olimpijskiej, promowanie humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka podczas rywalizacji sportowej oraz edukacja olimpijska.

Dyplom okolicznościowy Fair Play PKOL docenia szczególny czyn „czystej gry”, którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy lub trener. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ