Natalia Majcher
Thom Touw.com Photography
Marcin Rudawski prowadził od pierwszego wyścigu.

Marcin Rudawski mistrzem Europy, a Jonasz Stelmaszyk z brązowym medalem!

W zakończonych dzisiaj, 4 marca Mistrzostwach Europy w klasach Laser Standard i Laser Radial Polacy zdobyli dwa medale. Regaty odbywały się w Las Palmas na Gran Canarii.

W klasie Laser Radial mężczyzn Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) prowadził od pierwszego wyścigu i prowadzenia nie oddał do końca. Miał tak dużą przewagę punktową, że w ostatnim wyścigu nie musiał już startować. Jonasz Stelmaszyk (KS Centrum Żeglarskie Szczecin) w przeciągu tych kilku dni przesuwał się w klasyfikacji pomiędzy miejscami drugim a czwartym, ciągle jednak utrzymując się w czołówce. Ostatecznie zakończył rywalizację na trzeciej pozycji. Polaków na podium rozdzielił zawodnik gospodarzy, Hiszpan Ismael Iess.

W klasie Laser Standard dwóch naszych reprezentantów zakwalifikowało się do złotej grupy. Olimpijczyk Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 28 miejsce, a Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) 57. Mistrzem Europy został Jesper Stälheim ze Szwecji.

W klasie Laser Radial kobiet z Polek w złotej grupie żeglowała tylko Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i rywalizację zakończyła na 34 pozycji. Tytuł mistrzyni Europy wywalczyła Holenderka Marit Bouwmeester, która jest srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.

W trakcie regat zawodnicy mogli zmierzyć się w warunkach zarówno silnego, jak i słabego wiatru, a także dużego zafalowania. Pierwszego dnia z powodu zbyt silnego wiatru i zbyt dużych fal odwołano wyścigi. Czwartego dnia z kolei odbył się tylko jeden wyścig dla złotej grupy w klasie Laser Standard, bo dla pozostałych grup wiatru było już za mało.

W mistrzostwach wzięło udział 267 zawodników z 47 państw.