< Powrót
4
września 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marcin Styborski, zwycięzca regat, na czele wyścigu.

Marcin Styborski i Krzysztof Stromski najlepsi w Memoriale Andrzeja Reymana

W niedzielę 4 września zakończył się w Rewie Memoriał Andrzeja Reymana. W regatach poświęconych zasłużonemu trenerowi i sekretarzowi Pomorskiego Związku Żeglarskiego wzięło udział 36 zawodników.

Organizatorzy zaplanowali dziewięć wyścigów – pięć w sobotę i cztery w niedzielę, jednak tego założenia nie udało się zrealizować.

– Niestety pogoda nam nie dopisała – mówi Janusz Frąckowiak z Yacht Clubu Rewa. – W niedzielę praktycznie nie było wiatru, za to co chwilę padał deszcz i dlatego zdecydowaliśmy się odwołać wyścigi tego dnia.

W regatach wzięło udział dziesięć załóg na jachtach klasy Puck i ośmiu na Finnach. W pierwszej z klas najlepszy okazał się sternik Marcin Styborski. Nie jest to pierwszy sukces tego żeglarza, który w tym roku wygrał już Regaty Otwarcia Sezonu o Puchar Burmistrza Miasta Puck,Wiosenne Regaty Małego Morza o Puchar Burmistrza Miasta Władysławowa i VI Samorządowe Regaty Województwa Pomorskiego o Puchar Marszałka Mieczysława Struka oraz zwyciężył w ubiegłorocznym Memoriale Andrzeja Reymana. Drugie miejsce zajął Jacek Ludwiczak, a trzecie Michał Gajda, który tydzień temu triumfował w Memoriale Bogdana Kamieńskiego. Wszyscy reprezentują Yacht Club Rewę.

– Podczas regat panowały trudne warunki, był słaby i zmienny wiatr – mówi Marcin Styborski. – Jestem jednak zadowolony z rezultatu, bo udało się mi wygrać trzy wyścigi i całą imprezę. Cieszę się tym bardziej, bo był to taki mały rewanż za mistrzostwa Polski w klasie Puck, w których nie poszło mi najlepiej. Nie byłoby tego sukcesu bez mojej załogantki, Wiktorii Wruk, której serdecznie dziękuję.

W rywalizacji jachtów klasy Finn najlepszy był Krzysztof Stromski (YC Rewa), tegoroczny mistrz Polski w klasie Puck. Za nim uplasował się Maciej Twardowski (YC Rewa) oraz Marek Kubat (SKŻ Sopot).

Memoriał nie składał się jednak tylko z regat – uczestnicy, wśród nich rodzina zmarłego w 2010 roku trenera, w sobotę o 18 spotkali się w kawiarni, żeby powspominać Andrzeja Reymana.

Zawodnicy ścigający się w klasie Puck na następną imprezę będą musieli czekać blisko miesiąc – 1 października w Pucku odbędą się Regaty Zamknięcia Sezonu 2016 o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Puck.

Andrzej Reyman (1951-2010) był wieloletnim sekretarzem i trenerem koordynatorem w Pomorskim Związku Żeglarskim oraz członkiem Zarządu i kapitanatu sportowego Polskiego Związku Żeglarskiego. Jako zawodnik pływał na Optimistach i OK Dinghy, później był cenionym sędzią regat krajowych oraz zawodów w randze mistrzostw świata i Europy. W 1977 roku rozpoczął karierę trenerską, pracując m.in. z zawodnikami klasy Soling i Lechner. Był współtwórcą bezpłatnego szkolenia żeglarskiego w gminie Kosakowo dla dzieci i młodzieży. Odszedł we wrześniu 2010 roku, w wieku 61 lat, po długiej walce z chorobą.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ