< Powrót
29
czerwca 2015
Tekst:
Marek Świderski / JKKP
Zdjęcie:
Kamil Czech www.swinoujscie.pl

Marina imienia kpt. Zdzisława Michalskiego

Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim podjęła dzisiaj, 29 czerwca uchwałę o nadaniu marinie w Kamieniu Pomorskim imienia kapitana żeglugi jachtowej Zdzisława Michalskiego.  Z  wnioskiem wystąpili kamieńscy żeglarze – członkowie Stowarzyszenia Jacht Klub Kamień Pomorski.

Zdzisław Michalski urodził się 22 czerwca 1929 r. w Warszawie. Pierwszy rejs morski odbył w 1947 roku na jachcie „Orlik”, w następnym roku pływał na „Generale Zaruskim”. Wiedzę i doświadczenie zdobywał na kursach żeglarskich w Ustce, Gdyni, Mrzeżynie, Kruszwicy i Jastarni, zdobywając kolejne stopnie żeglarskie i zostając instruktorem żeglarstwa.

Pływanie stało się jego pasją. Niestety wada wzroku uniemożliwiła studia w Wyższej Szkole Morskiej. Rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie. Studiów tych nie ukończył. Represjonowany i więziony w okresie stalinowskim, wyrokiem Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy został skazany na podstawie art.15 pkt.2 z KKWP i art.87 KKWP na karę dwunastu lat więzienia z utratą praw publicznych i obywatelskich oraz utratą mienia.

Na wolność wyszedł w ramach amnestii związanej z „odwilżą”.  W latach 1956–1966, kolejno pracował jako kierownik przygotowania produkcji w Stoczni Jachtowej w Szczecinie, w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” oraz w Polskim Rejestrze Statków.

W latach 1973-1974 Zdzisław Michalski dowodził szkunerem „Zew Morza” w trwającym 388 dni rejsie dookoła świata. Żeglarze przebyli ponad 34 tysiące mil morskich, odwiedzili 32 porty 20 państw. Jedna czwarta pobytu w morzu przypadła na dni sztormowe. Rejs został wyróżniony nagrodą Rejs Roku 1974. Transatlantycka wyprawa, związana z udziałem w Operacji Żagiel 1976, została wyróżniona nagrodą Rejs Roku 1976.

Zdzisław Michalski zmarł nagle 15 lutego 1986 r. w Szczecinie, w wieku lat 56. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym.

Uroczystości związane z nadaniem imienia odbędą się 21 lipca 2015 r. Wszyscy żeglarze chcący odwiedzić Marinę Kamień Pomorski w dniach 20-22 lipca będą zwolnieni z opłat portowych. Swój udział w uroczystościach zapowiedziały wdowa po kapitanie Maria Towiańska-Michalska oraz mieszkająca na co dzień w Stanach Zjednoczonych córka Lidia Epp. Obie panie obiecały przekazanie pamiątek po kpt. Michalskim do powstającej w kamieńskiej marinie izby pamięci.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ