< Powrót
28
października 2016
Tekst:
Marina Kamień Pomorski
Zdjęcie:
Damian Grabarski, Tomasz Tetela, Marek Świderski
Marina Kamień Pomorski

Marina Kamień Pomorski podsumowuje sezon

Marina Kamień Pomorski ma za sobą rekordowy sezon. Dysponujący blisko 300 miejscami postojowymi port jachtowy kilkukrotnie w lipcu i sierpniu 2016 roku zapełnił się do ostatniego miejsca.

W sezonie 2016 w marinie stacjonowało 216 rezydentów, czyli jachtów i łodzi, które zdecydowały się na minimum jednomiesięczny postój. Z tego 123 to klienci całoroczni. Zdecydowana większość ma polską banderą – 186, ale są również łodzie z banderą niemiecką – 17, holenderską – 4, norweską – 3, szwedzką – 3, i brytyjską – 1. Najwięcej wśród rezydentów było jachtów o długości od 8m do 10m – 43,06 proc. Następnie od 5,5m-do8m – 36,11 proc., do 5,5m – 12,04 proc., od 10 m do 13 m – 8,33 proc. o powyżej 13 m – 0,46 proc. (jeden jacht). W porównaniu z rokiem 2015, gdy w marinie stacjonowało 158 rezydentów, odnotowano wzrost o 36,7 proc.

Rekordowa była również liczba jachtów, które zdecydowały się na gościnną wizytę w Kamieniu Pomorskim – 633 jednostki: 347 z banderą polską, z niemiecką – 225, szwedzką – 31, duńską – 11, holenderską – 10, czeską – 7, brytyjską – 1 i USA – 1. Zdecydowana większość gości to jachty o długości do 8m – 56,78 proc. i od 8 m do 10 m – 32,16 proc. W następnej kolejności są jednostki od 10 m do 13m – 8,71 proc. i powyżej 13 m – 2,35 proc. W porównaniu do roku 2015, gdy do Kamienia Pomorskiego zawitały łącznie 502 jachty i łodzie, odnotowano wzrost o 26 proc.

Jakość świadczonych w Marinie Kamień Pomorski usług została doceniona nie tylko przez żeglarzy. Od Związku Portów i Przystani Jachtowych Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Marina otrzymała certyfikat „5 Bursztynowych Kotwic” – najwyższa z możliwych not, zaś od Magazynu Żagle „5 Gwiazdek” – również najwyższa z możliwych not.

– Dobre wyniki sezonu 2016, to efekt ciężkiej pracy całego naszego zespołu – mówi Marek Świderski – prezes Zarządu Mariny Kamień Pomorski Sp. z.o.o. – Moim zdaniem, najlepszego zespołu na polskim wybrzeżu. Na trudnym obecnie rynku pracy, mam komfort zatrudniać ludzi, którzy znają się na swojej robocie, lubią ją i chcą się rozwijać. Jesteśmy mała firmą, zatrudniającą na stałe osiem osób i dwie dodatkowo w sezonie, ale wśród pracowników jest dobra atmosfera. Działamy niemal jak firma rodzinna. Słuchamy naszych klientów i cały czas staramy się polepszać ofertę. Nasze przychody rosną, ale co ważne, cały czas udaje nam się optymalizować i ograniczać koszty. W następstwie tego, rok 2016 spółka zamknie zyskiem.

Splendoru Marinie dodaje mieszczący się tam Jacht Klub Kamień Pomorski – aktualny klubowy wicemistrz Polski w żeglarstwie oraz żeglarski klubowy mistrz Szczecina. Członkami klubu są tacy znani żeglarze jak Szymon Kuczyński, który w tym roku zakończył samotny rejs dookoła świata najmniejszym jachtem w historii, czy Mateusz Stodulski będący aktualnie w rodzinnym rejsie „Sputnikiem dookoła Ziemi”.

Marina angażuje się również w regaty organizowane na jej terenie przez Jacht Klub Kamień Pomorski. Efekt synergii jest tutaj oczywisty. W 2016 roku w Kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Europy w klasie Europa. Coraz większą popularnością cieszą się też wspierane przez Marinę regaty Sputnik Cup – najdłuższe obecnie regaty morskie na zachodnim Bałtyku. Regaty zaliczane są do Pucharu Bałtyku Południowego – cyklu regat organizowanych przez Pomorski Związek Żeglarski razem z Zachodniopomorskim i Elbląskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim oraz Gdańską i Kaliningradzką Federacją Żeglarską. Uroczyste zakończenie Pucharu Bałtyku Południowego odbędzie się w tym roku w grudniu w Marinie Kamień Pomorski.

Sukcesywny rozwój i wzrost liczby rezydentów oraz gości powodują, że w Marinie Kamień Pomorski myśli się obecnie o zwiększeniu liczby miejsc postojowych oraz nowych placach do zimowania jachtów. Już w 2017 roku w basenie portowym dojdą minimum cztery miejsca dla jachtów o długości powyżej 11 m. Do 2020 roku, jeżeli koniunktura się utrzyma, marina chce zwiększyć liczbę miejsc postojowych do 400. Byłaby wtedy największą mariną na polskim wybrzeżu.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ