< Powrót
15
kwietnia 2015
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marina w Gdyni - stan obecny...

Marina w Gdyni – wczoraj, dziś, jutro

W ostatnich dniach pomorskie, a zwłaszcza trójmiejskie środowisko żeglarskie żyje podpisanym porozumieniem dotyczącym budowy Nowej Mariny Gdynia. Dlatego warto przypomnieć poprzednie plany urządzenia tego terenu – zarówno w 20-leciu międzywojennym, jak i w latach 60. i 70.

Przypomnijmy – zgodnie z materiałem przedstawionym na konferencji prasowej, podpisano porozumienie gdyńskich klubów żeglarskich i harcerzy z Polskim Związkiem Żeglarskim w sprawie wybudowania Nowej Mariny Gdynia. Projekt zakłada budowę siedzib klubowych dla JKM „Gryf”, YKP Gdynia, YK „Stal”, MZKS „Arka” i CWM ZHP oraz części komercyjnej – sklepów, biur i hotelu. 

Informacja o Nowej Marinie Gdynia

Pierwsze pomysły zabudowy tego terenu datują się jednak na lata 30. ubiegłego wieku, kiedy usypywano Molo Południowe, przy którym lokalizowano basen jachtowy i ośrodek żeglarski. Zdjęcia z konkursu na te projekty można zobaczyć TUTAJ.

Wkrótce po otwarciu odbudowanego po zniszczeniach wojennych basenu żeglarskiego (1961 rok) rozpoczęto plany rozbudowy mariny – rozbudowy basenu żeglarskiego w kierunku lądu i budowy nowych pawilonów klubowych, rozpoczynając od siedziby „Kotwicy” i Morskiego Ośrodka Sportów Wodnych Marynarki Wojennej. Dokumentację tego projektu można znaleźć TUTAJ.

Szybko rozpoczęto też projektowanie pawilonów pozostałych klubów, położonych wzdłuż ówczesnej Alei Zjednoczenia, co można prześledzić TUTAJ, jednak nie spowodowało to rozpoczęcia prac. Przed zorganizowany w Gdyni Złotym Pucharem Finna w 1965 roku udało się jedynie posprzątać teren mariny. Kilkukrotnie odkładana budowa rozpoczęła się szczęśliwie u schyłku lat 60. od pawilonu „Kotwicy”, a później objęła pozostałe kluby. Zdecydowane przyspieszenie inwestycji przyniosła organizacja Operacji Żagiel ’74, przy której potrzebna była nowoczesna infrastruktura.

Dopełnieniem mariny miała być budowa Domu Żeglarza, planowana od 1975 lub 1976 roku, który miał mieścić w sobie siedzibę Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Muzeum Żeglarstwa, bazę noclegową i sanitariaty, salę konferencyjną itp. Wobec kryzysu gospodarczego lat 80. i nieudaną współpracą z PTTK plan nie został jednak zrealizowany.

Teraz, po blisko 50 latach, krajobraz gdyńskiej mariny ponownie ulegnie zmianie. I pewnie dopiero z perspektywy będziemy mogli ocenić, jak wpłynie ona na gdyńskie żeglarstwo.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ZOBACZ TAKŻE

PODZIEL SIĘ OPINIĄ