< Powrót
22
września 2015
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marina w Gdyni - kiedy w Pomorskiem będą certyfikaty?

Mariny Zachodniopomorskiego z certyfikatem!

Na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim został wprowadzony system certyfikacji marin – Bursztynowe Kotwice. Dwanaście przystani przeszło wnikliwy audyt, na podstawie którego przyznano wyróżnienia. 

Niezależny konsultant ds. certyfikacji portów jachtowych przeprowadził, na zlecenie Związku Portów i Przystani Jachtowych,  analizę kilku istniejących już systemów certyfikacji. Na podstawie funkcjonujących w Europie najbardziej popularnych systemów, powstał program Bursztynowe Kotwice, do którego jako pierwsze przystąpiły mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

– Wzorem innych europejskich programów rozpoczęliśmy certyfikację przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim – wyjaśnia prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych, Zbigniew Jagniątkowski. – Mariny w naszym regionie otrzymały od jednej do pięciu bursztynowych kotwic, które będą świadectwem jakości oraz świadczonych w nich usług .

Zapoczątkowany kilka miesięcy temu audyt składał się z kilku etapów. Poza obiektywną notą certyfikatora, który wizytował przystanie w konsultacji z zarządcami obiektów, nie zabrakło też subiektywnych ocen. Za te odpowiedzialni byli tzw. „tajemniczy klienci”, którzy według własnego odczucia i doświadczenia oceniali komfort postoju w marinie, obsługę, serwis czy chociażby atmosferę i dodatkowe atrakcje w pobliżu przystani.

– Dzięki przeprowadzonym audytom widać, że nasze mariny nie odbiegają od europejskich standardów – mówi Zbigniew Jagniątkowski. – Gospodarze obiektów dbają o jak najlepszą jakość świadczonych usług i o to by żeglarze dobrze się u nich czuli. Oczywiście jest jeszcze wiele rzeczy do poprawki, ale już dziś można przyznać, że na Pomorzu Zachodnim nie musimy mieć kompleksów wobec najpopularniejszych marin nie tylko w kraju, ale i za granicą.    

Certyfikację przeprowadzono w Szczecinie, Gryfinie, Lubczynie, Stepnicy, Nowym Warpnie, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Świnoujściu, Dziwnowie i Kołobrzegu. W kolejnych sezonach żeglarskich system ma objąć także inne przystanie jachtowe na terenie całego kraju.

Uroczyste wręczenie Bursztynowych Kotwic odbędzie się w sobotę 3 października 2015 r. w Szczecinie, podczas zakończenia sezonu żeglarskiego w Marinie Miejskiej i Starej Rzeźni. Patronat nad systemem certyfikacji Bursztynowe Kotwice objęła Polska Organizacja Turystyczna.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

Źródło: Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – marinas.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ