< Powrót
8
listopada 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Fb/Marit Bouwmeester

Marit Bouwmeester i Peter Burling żeglarzami roku 2017

We wtorek 7 listopada, podczas gali federacji World Sailing w Meksyku, ogłoszono laureatów nagrody 2017 Rolex World Sailor of the Year. Otrzymali ją Marit Bouwmeester, mistrzyni Europy i świata w klasie Laser Radial, oraz Peter Burling, sternik zwycięskiego teamu w Pucharze Ameryki.

Podobnie jak w zeszłym roku, o zwycięstwie zadecydowali kibice żeglarstwa w internetowym głosowaniu, które rozpoczęło się w sobotę 4 listopada. Internauci mogli wybierać spośród ośmiu kandydatur wskazanych przez World Sailing.

Tytuł żeglarki roku trafił do Holenderki Marit Bouwmeester. Zawodniczka Lasera Radiala w tym roku zdobyła mistrzostwo Europy i świata w tej klasie. Co warte podkreślenia, dokonała tego wkrótce po kontuzji, przez którą straciła pierwszą połowę sezonu. Holenderka była nominowana do tej nagrody również rok temu, za olimpijskie złoto, jednak wówczas zwyciężyły Hannah Mills i Saskia Clark, mistrzynie olimpijskie w klasie 470.

Peter Burlin, sternik teamu Emirates Team New Zeland, który zwyciężył w Pucharze Ameryki, otrzymał z kolei tytuł żeglarza roku. To druga taka nagroda zawodnika – w 2015 roku został nią uhonorowany wspólnie z Blairem Tukem, m.in. za świetne wyniki w klasie 49er.

O tytuł żeglarki roku rywalizowały jeszcze Brazylijki Martine Grael and Kahena Kunze, które wygrały tegoroczny cykl Żeglarskiego Pucharu Świata w klasie 49erFX, Sarah-Quita Offringa z Aruby, mistrzyni świata we Freestyle’u oraz Hiszpanka Tara Pacheco, zwyciężczyni Żeglarskiego Pucharu Świata w klasie Nacra 17 (w załodze z Fernandem Echavarri).

Szanse na zostanie żeglarzem roku mieli ponadto Glenn Ashby z Australii, skipper zwycięskiego teamu w Pucharze Ameryki oraz Francuzi Thomas Coville, rekordzista w samotnym opłynięciu świata solo non stop, oraz Armel Le Cleac’h, który wygrał Vendée Globe.

Tylko raz Polak był laureatem tej nagrody. W 1999 roku Mateusz Kusznierewicz został żeglarzem roku za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Finn.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ