< Powrót
11
kwietnia 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Cezary Spigarski

Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany na Żeglarskim.TV

W sobotę 8 kwietnia w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona generałowi Mariuszowi Zaruskiemu. Wszystkie referaty, które zostały na niej wygłoszone, można już obejrzeć na naszym portalu.

W wydarzeniu, które przyciągnęło blisko 120 uczestników z całej Polski, prelegentami byli uznani naukowcy i muzealnicy, koncentrujący się w swoich badaniach na osobie Mariusza Zaruskiego. Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy opowiedział o działalności politycznej generała, a publicysta Marek Słodownik o jego aktywności jako dziennikarza. Niezwykłą spuściznę po Mariuszu Zaruskim – notatki, rysunki, szkice czy akcesoria żeglarskie i taternicze – przybliżyli Michał Puszkarski z Muzeum Sportu i Turystyki oraz Radosław Paternoga z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

O wychowaniu morskim młodzieży, z którego najbardziej słynął generał, opowiedział Dariusz Małszycki, kustosz w Muzeum Miasta Gdyni. Ostatnie dwa referaty zostały poświęcone czasom bardziej współczesnym. Jerzy Jaszczuk, kapitan „Generała Zaruskiego” prelekcję poświęcił historii, działalności i odbudowie tego żaglowca, który w 1938 roku został zamówiony przez Mariusza Zaruskiego. Z kolei Jędrzej Szerle spróbował odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób generał był upamiętniany po śmieci i podsumować najważniejsze inicjatywy, które go przypominają.

Zachęcamy do przeczytania relacji z konferencji oraz obejrzenia prezentacji i galerii zdjęć.

Zarejestrowane wystąpienia – Żeglarski.TV.

Organizatorem konferencji był Pomorski Związek Żeglarski i Narodowe Muzeum Morskie. Patronat honorowy nad konferencją objął Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ