< Powrót
2
listopada 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Dzień Zaduszny

Marynarze i żeglarze uczcili Dzień Zaduszny

Przedstawiciele środowisk morskich złożyli w piątek 2 listopada wieńce na wodach Zatoki Gdańskiej. Był to symboliczny hołd dla zmarłych ludzi morza.

Na „Kontrolerze 20”, należącym do Urzędu Morskiego w Gdyni, wypłynęło na Bałtyk blisko dwadzieścia osób. Między innymi organizator uroczystości, dyrektor Urzędu Morskiego Wiesław Piotrzkowski, dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, prorektor Uniwersytetu Morskiego Henryk Śniegocki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego Marek Grzybowski, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń i reprezentant Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Matulewicz.

– Spotkaliśmy się dzisiaj po to, żeby oddać hołd i cześć ludziom, którzy z morza nie powrócili – mówił Wiesław Piotrzkowski. – Walczących o naszą niepodległość, ginących w katastrofach i tragediach żeglarskich, ale również po prostu pracujących i poświęcających całe życie dla budowy Rzeczpospolitej. W stulecie odzyskania niepodległości jest tym bardziej potrzebne, żebyśmy pamięć o nich chowali w sercu.

Modlitwę za zmarłych odmówił duszpasterz ludzi morza o. Edward Pracz, a ks. Radosław Michnowski, kapelan 3. Flotylli Okrętów, poświęcił wieńce, które zostały złożone na Bałtyku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ