< Powrót
12
lutego 2016
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
arch. Mateusza Michalaka

Mateusz Michalak: W Estonii chcę zdobyć doświadczenie

W najbliższy weekend, w estońskim Parnu rozpoczynają się Mistrzostwa Świata i Europy w klasie DN juniorów oraz Ice Optimistów. Wśród naszych reprezentantów nie zabraknie Mateusza Michalaka (MKŻ Mikołajki), który niedawno zdobył tytuł mistrza Polski w klasie DN juniorów młodszych. Zapytaliśmy Mateusza między innymi o to, z jakim nastawieniem jedzie do Estonii.

 – Zanim porozmawiamy o zbliżającym się starcie, spytam o twój niedawny wielki sukces. Spodziewałeś się, że zdobędziesz mistrzowski tytuł?

– Zupełnie nie, tym bardziej, że był to mój pierwszy start w regatach w klasie DN. Do tej pory startowałem na Ice Optimistach, a przesiadając się na większe „deeny” zdążyłem odbyć tylko dwa treningi przez Mistrzostwami Polski.

– Po tej przesiadce mocno odczułeś różnicę między małymi Optimistami a większym ścigaczem?

– To było ciekawe doświadczenie, ale muszę przyznać, że nie odczułem kolosalnej różnicy. Oczywiście na DN osiąga się większą prędkość i jest większa adrenalina, ale to akurat bardzo mi odpowiada.

– Zaczynałeś od pływania na klasycznych Optimistach, a teraz osiągasz sukcesy na lodzie. Czujesz się bardziej żeglarzem, czy bojerowcem?

– Chyba jednak bojerowcem, chociaż oczywiście nie porzuciłem pływania. Zaczynałem jak wszyscy, od Optimista. Na pierwszy trening zaprowadziła mnie mama w 2009 roku. Po roku przesiadłem się na Cadeta i pływam w tej klasie do tej pory.

– Dużo czasu poświęcasz na treningi?

– Staram się godzić obowiązki szkolne ze sportem. Nauka jest na pierwszym miejscu, ale wolny czas poświęcam na żeglarstwo. Trenuję przez cały tydzień na wodzie, a w soboty i niedziele, od 10 do 14, mam treningi biegowe.

– W tym sezonie nie polatasz już chyba w Polsce, ale przed tobą bardzo ważne zawody w Estonii…

– Tak. Na Mistrzostwa Świata i Europy nie jadę po medal, zdaję sobie sprawę, że dopiero zaczynam starty w klasie DN i inni zawodnicy są ode mnie lepsi, bardziej doświadczeni. Ja chcę na tej imprezie zdobyć to doświadczenie. Oczywiście postaram się wypaść jak najlepiej. Marzy mi się miejsce w pierwszej dziesiątce i o to będę walczył. Zobaczymy…

– Masz jakiś sportowy wzorzec?

– Jest nim Karol Jabłoński. Chcę w przyszłości być tak dobry jak on.

– A co do przyszłości – masz teraz czternaście lat, wiążesz swoją przyszłość z karierą sportową?

– Tak. Na szczęście bojery i Cadety sprawiają mi taką samą frajdę, więc mogę rozwijać się w obu kierunkach. Chcę być jak najlepszym zawodnikiem, ale chcę też pracować jako trener żeglarstwa.

Michalak 2 archMateusz Michalak

Rocznik: 2001
Pierwszy trening: 2009
Klub macierzysty: MKŻ Mikołajki
Trener: Grzegorz Hammerszmidt

 

Sukcesy:
2013r. wicemistrz świata Ice-Opti
2014r. mistrz Polski Ice-Opti
2014r. mistrz Europy Ice-Opti
2014r. 9 miejsce Mistrzostwa Świata Ice-Opti
2015r. mistrz Polski Ice-Opti
2015r. 10 miejsce Mistrzostwa Świata Ice-Opti
2016r. mistrz Polski DN Junior Młodszy 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ