< Powrót
23
maja 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Laser Europeans Porto 2019 / Joao Ferrand
Laser
Marcin Rudawski z MKS Dwójka Warszawa.

ME klasy Laser: Marcin Rudawski goni Aleksandra Ariana

Aleksander Arian nadal jest liderem, ale Marcin Rudawski awansował na drugą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski został wiceliderem po trzecim dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.

W środę 22 maja pogoda pozwoliła na przeprowadzenie dwóch wyścigów podczas mistrzostw Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn w Porto oraz jednego na mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser 4,7 w Hyeres na południu Francji. Obie imprezy mają formułę otwartą, mogą w nich startować zawodnicy spoza Europy.

Po trzecim dniu zmagań pozycję lidera w klasie Laser Radial utrzymał Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), który tym razem dwukrotnie był ósmy. Z kolei z pozycji czwartej na drugą awansował brązowy medalista sprzed roku, Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), po tym jak zajął miejsca czwarte oraz pierwsze i do reprezentacyjnego kolegi traci już tylko trzy punkty. Na osiemnastej pozycji (dziewiętnastej ogólnie) znajduje się Piotr Malinowski z MOS SSW Iława (miejsca 10 i 16), a dwudziesty pierwszy (dwudziesty drugi ogólnie) jest Michał Krasodomski z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 20 i 4).

W kategorii kobiet Agata Barwińska (MOS SSW Iława) w pierwszym wyścigu była dwudziesta siódma, a w drugim została złapana na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze i zanotowała spadek z pozycji czternastej na dwudziestą (dwudziestą ósmą ogólnie). Natomiast dwudziesta piąta (trzydziesta czwarta ogólnie) nadal jest Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), po tym jak wpływała na metę dwudziesta druga i dwudziesta pierwsza. Czterdzieste czwarte miejsce (pięćdziesiąte piąte ogólnie) zajmuje Anna Brzozowska z CŻ Szczecin (miejsca 23 i 8), a sześćdziesiąta szósta (osiemdziesiąta trzecia ogólnie) jest Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława (miejsce 30 i 26). Liderką pozostała brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, a także igrzysk w Rio de Janeiro, Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 3 i 2).

W klasie Laser Standard Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) mijał linię mety dwudziesty szósty oraz szósty w swojej grupie i pozostał na pozycji dwudziestej ósmej (czterdziestej pierwszej ogólnie). Lokatę trzydziestą drugą na trzydziestą (czterdziestą czwartą ogólnie) zamienił natomiast Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (miejsca 6 i 26), a czterdziesty trzeci (sześćdziesiąty pierwszy ogólnie) jest Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 10 i 28). Na prowadzenie wysunął się mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Australijczyk Tom Burton (miejsca 2 i 1), a najlepszy z Europejczyków jest Lorenzo Chiavarini z Wielkiej Brytanii (miejsca 3 i 4), który w ogólnej klasyfikacji jest drugi.

Wyniki

Tylko jeden wyścig tym razem zaliczyli nasi młodzi żeglarze podczas trzeciego dnia mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser 4,7 w Hyeres. Z pozycji trzeciej na drugą awansował Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), pomimo tego, że wpłynął na metę dwudziesty, a z piątej na dziesiątą przesunęła się jego klubowa koleżanka Dominika Raszka, po tym jak była w środę dwudziesta siódma. Czwarte miejsce zajęła natomiast Laura Szulc (Chojnicki Klub Żeglarski) i ogólnie jest jedenasta. Tutaj prowadzą Holender Paul Hameeteman oraz Włoszka Beatrice Ini.

Wyniki chłopców
Wyniki dziewcząt

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek 23 maja. Regaty potrwają do soboty.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ