< Powrót
24
maja 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sander van der Borch / medemblikregatta.org
Medemblik Regatta

Medemblik Regatta 2019: Troje Polaków w wyścigach medalowych

Zofia Klepacka, Karolina Lipińska i Kamil Manowiecki zakwalifikowali się do wyścigów medalowych w swoich kategoriach w klasie RS:X podczas żeglarskiego Pucharu Europy – regat Medemblik Regatta w Holandii.

Piątek 24 maja był ostatnim dniem wyścigów w normalnej formule w większości klas podczas żeglarskiego Pucharu Europy w Holandii. Regaty zakończą się w sobotę i w kategoriach klasy RS:X, w której startuje większość reprezentantów Polski, odbędą się tylko podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla zawodników z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej. Z kolei w rywalizacji w Windfoil Surfingu zostaną przeprowadzone trzy normalne wyścigi.

Dobrą dyspozycję utrzymała zeszłoroczna triumfatorka Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która wygrała pierwszy wyścig, a w dwóch następnych przypływała trzecia i pozostała na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. To oczywiście oznacza, że zobaczymy ją w wyścigu medalowym. Polka ma duże szanse na powtórzenie sukcesu sprzed roku, ponieważ liderka, aktualna mistrzyni świata, Holenderka Lilian de Geus (miejsca 5, 1 i 2) wyprzedza ją tylko o pięć punktów. W sobotę na wodzie pojawi się także Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która po miejscach siódmym, piątym i ponownie siódmym przesunęła się z lokaty siódmej na ósmą. Natomiast na dwudziestej pierwszej pozycji swój występ ukończyła Karina Filip z GKŻ Gdańsk (miejsca 18, 21 i 15).

Do sobotniego wyścigu w kategorii mężczyzn nie udało się zakwalifikować drugiemu przed rokiem Maciejowi Kluszczyńskiemu (DKŻ Dobrzyń), który w piątkowych wyścigach najpierw był ósmy, a następnie dwudziesty pierwszy oraz dwudziesty dziewiąty i na koniec regat przesunął się z pozycji jedenastej na trzynastą. Końcowego zwycięstwa jest już pewny aktualny wicemistrz świata, Holender Kiran Badloe (miejsca 1, 3 i 10), ponieważ jego przewaga nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji wynosi aż dwadzieścia siedem punktów, a w wyścigu medalowym można ich odrobić tylko osiemnaście.

Z kolei w rywalizacji juniorów miejsca siedemnaste, pierwsze oraz szesnaste zajął Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i zanotował minimalny spadek z pozycji szóstej na siódmą, ale i tak zapewnił sobie start w sobotnim wyścigu medalowym. Natomiast szesnastą lokatę zajął ostatecznie Michał Polak z GKŻ Gdańsk (miejsca 13, 18 i 11). Liderem nadal jest Francuz Fabien Pianazza (miejsca 2, 2 i 1).

W piątek odbyły się kolejne trzy wyścigi w konkurencji Windfoil Surfing, w której wystartowało także część seniorów klasy RS:X. Z lokaty dziewiątej na jedenastą przesunął się Jarosław Miarczyński (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który tego dnia wpływał na metę trzynasty, dziesiąty i czternasty. Pewnie prowadzi Holender Kiran Badloe (miejsca 1, 1 i 2).

Sobotni wyścig medalowy juniorów zaplanowany jest na godzinę 11.45, a kobiety mają ścigać się o 12.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ