< Powrót
14
maja 2018
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Memoriał Tony’ego Halika

Memoriał Tony’ego Halika 2018: puchar dla Politechniki Gdańskiej

W niedzielę 13 maja, o godz. 10, na linii startu jubileuszowych Regat o Memoriał Tony’ego Halika, w porcie w Pucku, stanęło siedem załóg walczących o Wielki Puchar Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Regatom organizowanym po raz dziesiąty, a od pięciu lat przez Pomorski Związek Żeglarski, patronowała, jak zawsze obecna na zawodach, żona Tony’ego Halika, Elżbieta Dzikowska, niezawodna towarzyszka wędrówek sławnego dziennikarza, podróżnika i żeglarza.

W niedzielne przedpołudnie aura nadspodziewanie sprzyjała żeglarzom. Umiarkowane warunki atmosferyczne, świeży wiatr o sile 3°B, małe zafalowanie i słońce, wymagały od startujących na Puckach żeglarzy dużych umiejętności.

Załogi ukończyły przewidziane w zawodach pięć biegów bez awarii, kolizji i protestów. Zadecydował o tym, bez wątpienia, poziom żeglarzy, staranne przygotowanie sprzętu i sprawność zespołu sędziowskiego pod kierunkiem Jacka Miłosza.

Niespodzianką był udział załóg reprezentujących Uczniowskie Kluby Sportowe (Lamelka, Kotwica). Przyjechali na zawody w licznym towarzystwie trenerów, przyjaciół i rodziców. Dla wielu młodych ludzi było to pierwsze poważne wyzwanie. Najmłodszą zawodniczką memoriału była dziesięcioletnia Julianna Ponto z UKS Kotwica z Gdyni.

Wielki Puchar Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, główne trofeum zawodów, dyplomy i nagrody – książki Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej z dedykacją i autografem pani Elżbiety, wręczali zwycięzcom i uczestnikom Elżbieta Dzikowska i Leopold Naskręt, sekretarz Zarządu PoZŻ.

Puchar zdobyła załoga z Sekcji Żeglarskiej Politechniki Gdańskiej w składzie: Jakub Padzik, Kacper Wysocki, Eliza Niedzielska, Krzysztof Piotrowicz. Drugie miejsce zajął Michał Wąworek (niezrzeszony) z załogą: Konrad Lemański, Stanisław Kędzierski, Jan Hodysz. Na trzecim miejscu uplasowała się załoga Powiatowego Centrum Młodzieży z Garczyna, ze sternikiem Marcinem Pfeifferem.

Wyniki biegów

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ