Miasto z morza, marzeń i żeglarstwa. Gdynia obchodzi 97. urodziny
Równo 97 lat temu, 10 lutego 1926 roku, Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Jedna ze stolic polskiego żeglarstwa zaplanowała z okazji rocznicy wiele atrakcji.
Rozporządzenie Rady Ministrów przypieczętowywało gwałtowny rozwój nadmorskiej miejscowości. Gdynia, przez stulecia będąca dużą rolniczą wsią, a później również niewielkim kąpieliskiem, od 1920 roku zaczęła być przez władze państwowe traktowana jako baza Marynarki Wojennej i potencjalne okno na świat. Już w 1921 roku zaczęto prace przy budowie tymczasowego portu jachtowego i schroniska dla rybaków, a rok później Sejm przyjął ustawę o budowie portu handlowego. Również w 1922 roku rozpoczęły się starania władz dynamicznie rosnącej miejscowości o nadanie praw miejskich.
W tym samym czasie w Gdyni zaczęło bić serce polskiego żeglarstwa morskiego. Już w 1922 roku Liga Żeglugi Polskiej zorganizowała tam połączenie regat i parady morskiej, w której popłynęły również nieliczne jeszcze polskie jachty żaglowe. Rok później impreza przybrała formę bardziej sportową, na którą przyjechali żeglarze z całej Polski. Zaangażowanie środowiska było duże – Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie koleją wysłało sześć swoich jachtów, żeby móc pościgać się w Gdyni. Regaty sędziował zaś sam komandor Józef Unrug. Jak przypuszcza Włodzimierz Głowacki, to właśnie wtedy zaczęto dyskutować o zgłoszeniu polskiego żeglarza na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 1924 roku. Znaczenie miejscowości dostrzegli też założyciele Yacht Klubu Polski, którzy równolegle z warszawską centralą powołali do życia także Oddział Morski w Gdyni. W 1928 roku powstał zaś pierwszy w pełni gdyński klub – Klub Sportowy Gryf, czyli obecny Jacht Klub Morski Gryf. Efekty tych działań widać do dzisiaj, a miasto nie bez przesady nazywane jest stolicą polskiego żeglarstwa.
Gdynia tradycyjnie hucznie świętuje swoje urodziny i nie inaczej jest w tym roku. W jubileuszu ponownie nie brakuje też wątków żeglarskich. Pierwsze uroczystości odbyły się 4 lutego, kiedy zorganizowano urodzinowy bal dla dzieci. Oficjalne obchody rozpoczynają się dzisiaj, w piątek 10 lutego. O godzinie 12 delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej.
Centralnym punktem obchodów będzie urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która odbędzie się o godzinie 17 w Teatrze Miejskim. Podczas obrad medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” odbierze Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka budowniczego gdyńskiego portu i współzałożyciela JKM Gryf Tadeusza Wendy. Wenda-Uszyńska nie tylko od lat propaguje pamięć o dziadku, ale też wspiera żeglarstwo. W ostatnich dwóch latach była ambasadorką II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. Tadeusza Wendy, a w ubiegłym roku również I Regat Gospodarki Morskiej im. Tadeusza Wendy. Brała także udział również m.in. w odsłonięciu tablic Henryka Jaskuły, Andrzeja Rościszewskiego, Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
Przez cały weekend można będzie zwiedzać Muzeum Miasta Gdyni, w tym niedostępne na co dzień muzealne magazyny. Zwiedzający zobaczyć tam będą mogli m.in. obrazy gdyńskich marynistów, w tym Mariana Mokwy. Atrakcje przygotowały także Muzea Emigracji i Marynarki Wojennej oraz Konsulat Kultury. Ponadto w sobotę natomiast w Polsat Plus Arena Gdynia odbędzie się impreza „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, której zwieńczeniem będzie koncert „Już nie zapomnisz mnie”.