< Powrót
11
kwietnia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Michał Palczyński

Michał Palczyński i Ola Rapp spędzą w rejsie 6 lat

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp wyruszyli w etapowy rejs dookoła świata. Na morze wypłynęli z Lizbony 9 kwietnia, choć oficjalny początek wyprawy żeglarze datują na 7 kwietnia. Rejs swoim rozmachem wyróżnia się w historii polskiego żeglarstwa. Ambitne plany organizatorów zakładają m.in. przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego tego lata, a w kolejnych długą eksplorację wysepek Oceanu Pacyficznego.

Rejs został zaplanowany przez kapitana Palczyńskiego i odbywa się na jachcie „Cristal”, na którym kapitan już raz opłynął świat w latach 2013-2016. Celem wyprawy jest poznawanie Ziemi z pokładu jachtu. Para żeglarzy chce dzielić się z innymi alternatywnym sposobem życia i podróżowania, jaki wybrali. Jacht stanie się domem  dla podróżników na ponad 6 lat.

Założeniem wyprawy jest niespieszne opłynięcie świata. Załoga chce płynąć przez świat, delektując się nim w rzadko odwiedzanych zakątkach globu, jednocześnie trzymając się zasad odpowiedzialnej turystyki. Podczas rejsu Michał i Ola wraz z wymiennymi załogami odwiedzą 57 państw i przepłyną 65 tys. mil morskich. To tak, jakby trzykrotnie okrążali Ziemię po równiku.

Najwięcej czasu „Crystal” spędzi na Pacyfiku. Dotrze tam do 34 państw i przepłynie 47 tysięcy mil morskich. Wody i rajskie wyspy Pacyfiku, w tym Hawaje, Polinezja Francuska, Mikronezja będą eksplorowane przez ponad 3 lata. Szczegółowy opis trasy jest dostępny poniżej oraz na stronie wyprawy.

Dodatkowym celem wyprawy będzie także odkrywanie ciekawych akcentów polskich w miejscach, do których dotrze wyprawa.

– Polacy są wszędzie – tak często się mówi, a moja dotychczasowe ponad piętnastoletnie doświadczenie żeglarskie tylko to potwierdza – mówi Michał Palczyński. – Nawet w zeszłym roku, w trakcie wyprawy „Arktyczna Rozgrzewka”, na odległej arktycznej wyspie Jan Mayen znaleźliśmy akcenty polskie. To naprawdę fascynujące, że nasi rodacy już dawno docierali do odległych zakątków świata i przyczyniali się do ich rozwoju, zapisując swój ślad w historii. Chcemy docierać do takich śladów i opowiadać o tym innym.

Informacje z wyprawy będą regularnie pojawiały się na stronie rejsu – www.skiff.pl oraz na Facebooku, tam też będzie można śledzić kolejne fazy wyprawy.

Pierwszym etapem podróży jest jedno z największych żeglarskich wyzwań we współczesnym żeglarstwie – przepłyniecie jachtem żaglowym Przejścia Północno-Zachodniego ze wschodu na zachód, czyli opłynięcie kontynentu amerykańskiego od północy.

– To wielkie wyzwanie żeglarskie – uważa Michał Palczyński. – Niewielu jachtom udało się ten szlak przepłynąć, wierzę, że „Crystal” będzie kolejnym, który tego dokona.

Michał Palczyński

„Crystal” to sprawdzona jednostka, którą kapitan Palczyński doskonale poznał w czasie poprzednich wypraw. Jacht ma na pokładzie wszystkie urządzenia gwarantujące bezpieczną żeglugę i komfort załodze, a wiele z nich jest zdublowanych dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

„Crystal” na ponad 6 lat stanie się domem dla uczestników rejsu. Podróż, której finał zaplanowany jest na grudzień 2024 roku, stanie się ich codziennym życiem. Wyprawa to marzenie Michała i Oli. Bazują na własnym doświadczeniu żeglarsko-podróżniczym, a przygotowanie do wyprawy trwały ponad 2 lata. Dołączyć do nich może każdy, niezależnie od posiadanego stopnia żeglarskiego. Więcej o możliwości dołączenia do załogi można znaleźć na stronie wyprawy.

Michał Palczyński – rocznik 1981, kapitan jachtu „Crystal”, żeglujący po morzach od 15 lat i od 10 lat praktycznie mieszkający na jachcie. W latach 2013-2016 po raz pierwszy opłynął świat, za co dostał III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2016”. W 2017 roku odbył półroczną wyprawę Arktyczna Rozgrzewka, w trakcie której dotarł swoim jachtem na Spitsbergen i do Grenlandii Wschodniej, spędzając 71 dni w Arktyce. Rejs ten został wyróżniony przez Jury Rejsu Roku 2017 oraz Kapitułę Kolosów w kategorii Żeglarstwo Kolosy 2017. Do tej pory na jachcie Crystal odwiedził 73 kraje i pokonał ponad 130 tys. Mm. Zorganizował już ponad 200 rejsów.

Ola Rapp – rocznik 1983, jachtowy sternik morski. Od kilku lat konsekwentnie realizuje swoje marzenia: przepłynięcie Atlantyku na żaglowcu, dotarcie przed trzydziestką do Nowej Zelandii, buddyjskie odosobnienie w trakcie prawie 4-miesięcznej podróży dookoła świata. Wszystkie dotychczasowe decyzje doprowadziły ją do momentu, kiedy trzeba było wybrać albo praca marzenie na lądzie albo życie marzenie w morskiej podróży. Wierzy, że warto żyć odważnie i nie ma rzeczy niemożliwych, tylko źle zaplanowane. Do tej pory odwiedziła 42 kraje i mieszkała w 4. 

Trasa rejsu z podziałem na kolejne lata:

2018 Portugalia – Islandia – Irlandia – Grenlandia – Przejście Północno-Zachodnie – Kanada – USA
2019 USA – Meksyk – San Salwador – Kostaryka – Ekwador – Wys. Wielkanocna – Pitcairn – Gambier – Polinezja Francuska (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora) – Hawaje
2020 Hawaje – Polinezja (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora, Samoa) – Kiribati – Mikronezja (m.in. Ponape, Palau)
2021 Mikronezja – Filipiny – Indonezja – Australia – Tasmania
2022 Tasmania – Wys. Macquarie – Nowa Zelandia – Wys. Chatham – Polinezja Francuska (m.in. Rapa, Gambier, Markizy) – Niue – Tonga – Vanuatu
2023 Wys. Salomona – Papua Nowa Gwinea – Guam – Japonia – Wietnam – Singapur – Malezja – Tajlandia
2024 Sri Lanka – Malediwy – Indie – Morze Czerwone (m.in. Egipt, Turcja) – Morze Śródziemne (m.in. Grecja, Malta, Francja, Hiszpania, Portugalia) 

Michał Palczyński

PODZIEL SIĘ OPINIĄ