< Powrót
23
sierpnia 2016
Tekst:
Daniel Alankiewicz
Zdjęcie:
Daniel Alankiewicz

Miedwie areną zmagań w Pucharze Polski klasy Omega

W miniony weekend (20–21 sierpnia) nad jeziorem Miedwie (woj. zachodniopomorskie), odbyły się Regaty o Puchar Wójta Gminy Kobylanka. Do rywalizacji stanęło 26 załóg.

Jezioro Miedwie było po raz pierwszy w historii miejscem rozgrywania regat, będących eliminacjami Pucharu Polski w klasie Omega. Organizatorem był Klub Żeglarski PTTK Jomitoka oraz wójt gminy Kobylanka. Sędzią zawodów został Stefan Karpciw. Impreza posiadała licencję Polskiego Związku Klasy Omega.

26 załóg ścigało się w dwóch klasach. 15 w klasie Standard oraz 11 w klasie Sport. Zawodnicy przybyli z całej Polski. Nie zabrakło łodzi z Górnego i Dolnego Śląska, Mazowsza, Podlasia, Pomorza i Wielkopolski.

Pogoda nie była zbyt hojna dla zawodników. Pierwszy dzień rozpoczął się pochmurnie, jednak tuż przed południem rozpogodziło się i wiatr przybrał na sile (4 do 10 m/s, przy stanie wody 4-5B), dzięki czemu udało się rozegrać sześć wyścigów. W niedzielę odbył się jeden bieg, przy wietrze 2,5 do 5 m/s i stanie wody 2 do 3B.

Jak podkreślali zawodnicy, pogoda nie pozwoliła na spektakularną rywalizację, niemniej jednak odkryli jezioro Miedwie jako akwen zarówno sportowy, jak i turystyczny. Oddany przez władze gminy na użytek żeglarskiej braci amfiteatr, zapewniał dobre warunki bytowe.

Zwycięzców udekorowano oryginalnymi trofeami żeglarskimi oraz medalami, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz praktyczne upominki.

W klasie Omega Sport triumfowała załoga Kamila Ortyla (Vektor Sails, Gdańsk), przed Mirosławem Misiaszkiem (MKS Szkuner Myślibórz) i Katarzyną Szwankowską (Proconet Racing Team Chorzów).

W Standardzie wygrała załoga Dariusza Bałazy (KSW Hutnik Pogoria, Dąbrowa Górnicza), na drugim miejscu zakończyła rywalizację załoga Sebastiana Knasieckiego (Viking Człuchów), a na trzecim Radosława Stachurskiego (KSW Fregata Pogoria I, Dąbrowa Górnicza).

Wyniki:

Omega Sport
Omega Standard

Klasyfikacja Pucharu Polski dostępna jest na stronie Polskiego Związku Klasy Omega

Jezioro Miedwie ma powierzchnię 35 km². Leży na wysokości 14 m n.p.m., a jego maksymalna głębokość wynosi 43,8 m, co daje największą w Polsce kryptodepresję (29,8 m p.p.m.). Linia brzegowa ma długość ok. 39 km (maks. szerokość 3,2 km), brzegi są bezleśne, dzięki czemu warunki żeglarskie jakie tutaj panują są przeważnie sprzyjające. 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ