< Powrót
4
marca 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
NMM i Urząd Miasta w Łebie
Muzeum Archeologii Podwodnej

Mieszkańcy Łeby ocenili – to będzie magiczne i ogromne muzeum

W piątek, 1 marca odbyła się prezentacja Muzeum Archeologii Powodowej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, zorganizowana dla mieszkańców miasta. Sala Rybackiego Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” była wypełniona po brzegi.

„Magiczne, ogromne, inne niż wszystkie” – mieszkańcy Łeby wystawili projektowi nowego muzeum pochlebne recenzje. Wizualizacje bryły i wnętrz obiektu zaprezentowali architekci z plus3architekcji – warszawskiej pracowni, która wygrała konkurs na nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego.

– Chcieliśmy Państwa zaprosić na spacer, chcemy, żebyście poczuli tą przestrzeń i skalę – tłumaczyła przed projekcją filmu o nowym muzeum Katarzyna Głażewska z plus3architekci.

Spotkanie w Łebie podzielone było na dwie części: przed południem 300 uczniów z łebskiej szkoły poznało nie tylko nowy budynek, ale też charakter pracy w Narodowym Muzeum Morskim. Nie co dzień można zapoznać się z tajnikami pracy działu digitalizacji, spróbować zeskanować eksponat, zobaczyć, jak wygląda komunikacja pod wodą, sterować modelem holownika i wirtualnie zanurzyć się w morską toń.

– Spotkanie z młodymi ludźmi było dla nas bardzo ważne – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji NMM. – To przecież też z myślą o nich budujemy nowy obiekt. I to właśnie na podpowiedzi młodych ludzi – jakie rozwiązania zastosować np. w kwestiach multimediów, na co zwrócić uwagę od strony projektowania działań edukacyjnych, bardzo liczyliśmy.

–  Chcemy aby motywem przewodnim tego projektu było hasło „Budujemy dla Was” – podkreślał dyrektor Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjnych witając mieszkańców Łeby. – Na każdym etapie realizacji budowy będziemy potrzebować państwa zaufania, wsparcia, rad i stąd pomysł dzisiejszego spotkania, na którym chcieliśmy się  przedstawić Łebie.

– Pierwsza decyzja dotycząca ustanowienia muzeum w Łebie zapadła jeszcze w 1945 roku i od tamtego czasu nie udało się tego pomysłu zrealizować –  zaznaczył senator Kazimierz Kleina. – Przez te wszystkie lata różne budynki w naszym mieście pojawiały się w planach zagospodarowania jako przeznaczone do przekazania na cele muzealne. Paradoksalnie – patrząc dziś na wizualizację przyszłego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego – cieszymy się, iż tamte wieloletnie starania nie przyniosły skutku, ponieważ nie moglibyśmy dziś realizować tak wspaniałego projektu.

Burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński podziękował wszystkim za zaangażowanym w inicjatywę budowy nowego muzeum:

–  Wymagało to wielkiej pracy i ogromnego uporu bardzo wielu ludzi – mówił. – Jesteśmy pewni, że nowe piękne muzeum będzie ważnym czynnikiem rozwoju ekonomicznego miasta: wpłynie nie tylko na podniesienie atrakcyjności miasta dla turystów, potencjalnych inwestorów, będzie tworzyć tez rynek pracy, ale przede wszystkim będzie budować charakter naszego pięknego miasta.

Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego to propozycja jednorodnej bryły, otwartej w kierunku promenady i kanału portowego. Dynamiczna forma budzi jednoznaczne skojarzenia z działaniem wiatru. Wygięcie żaluzji stanowi dominantę elewacji frontowej i jest równocześnie zaproszeniem do środka budynku. Zastosowanie pionowych elementów w postaci lin uzupełnia i podkreśla nautologiczny charakter nowego oddziału NMM. Nowe muzeum będzie zajmowało kilka hal, w jednej z nich planowana jest aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów, a także ówczesnej sztuki szkutniczej. Kolejne sale będą dedykowane obiektom wydobytym w czasie podwodnych badań archeologicznych. Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ