< Powrót
20
listopada 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Baptiste Blanchard
Mini Transat

Mini Transat 2019: Michał Weselak na mecie!

W środę 20 listopada o godzinie 6.18, linię mety w Le Marin na Martynice przeciął Michał Weselak. Został tym samym czwartym Polakiem w historii, który ukończył regaty Mini Transat.

17 dni, 14 godzin, 45 minut i 27 sekund zajęło polskiemu żeglarzowi pokonanie Atlantyku w drugim etapie regat samotników Mini Transat. Michał Weselak liczącą ponad 3000 Mm trasę z Wysp Kanaryjskich do Martyniki pokonał jako dwunasty zawodnik z dwudziestu wciąż rywalizujących żeglarzy w grupie Proto. Zwycięzca drugiego etapu oraz całej klasyfikacji Proto, Francuz François Jambou, do Le Marine dopłynął w czwartek 14 listopada po 12 dniach, 2 godzinach, 27 minutach i 7 sekundach rejsu. Najlepszy zawodnik w grupie Series, Włoch Ambrogio Beccaria, płynął 13 dni, 1 godzinę, 58 minut i 48 sekund.

Michał Weselak pierwszy etap, pomiędzy La Rochelle a Wyspami Kanaryjskimi, ukończył w czasie 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund, co dało mu szesnaste miejsce. Łącznie w dwóch etapach jego rejs trwał 28 dni, 3 godziny, 35 minut i 51 sekund, dzięki czemu zajmuje obecnie 12 miejsce w grupie Proto. Przepłynął zaś w sumie 4017 Mm ze średnią prędkością 5,9 węzła.

– Czuję się bardzo dobrze – mówi Michał Weselak. – Uczucie na mecie to dziecinna radość pomieszana z wieloma innymi uczuciami Poczuciem ogromnej siły, dumy z siebie, ale też smutkiem, że wyścig już się skończył  Mam genialny statek, który dowiózł mnie bezpiecznie do portu, nic się w nim nie zepsuło. Był świetnie przygotowany i jestem z niej bardzo zadowolony. Same regaty dały mi też ogrom doświadczenia. A ostatnie dni były trudne, ponieważ przechodziły bardzo niskie ośrodki ciśnienia, bez wiatru, i nie mogliśmy przewidzieć, jak się będą rozkładać. Ja popłynąłem bardziej na południe, inni bardziej na północ.

Do Le Marine nie zawinęło jeszcze 31 zawodników – 5 w klasyfikacji Proto i 26 w Series. Ich zmagania można śledzić na trackingu.

Strona Mini Transat 2019

Michał Weselak, ur. w 1987 roku gdański żeglarz, mierniczy jachtów ORC i instruktor. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Ma na koncie przepłyniętych ponad 10 000 Mm po Bałtyku, Adriatyku i Morzu Północnym oraz starty w najważniejszych polskich regatach morskich. W Mini Transat wystartował w klasie Proto na jachcie „961”.

Mini Transat to transatlantyckie regaty samotników na 6,5 metrowych jachtach. Ich trasa biegnie pomiędzy Francją a Karaibami, z przystankiem na Maderze lub Wyspach Kanaryjskich. Pierwsza edycja została przeprowadzona w 1977 roku, a kolejne organizowane są co dwa lata. W 1977 roku wystartował w nich Kazimierz „Kuba” Jaworski (drugie miejsce), w 2007 roku Jarosław Kaczorowski (dziewiętnaste miejsce), a w 2011 i 2015 roku Radosław Kowalczyk (w pierwszych regatach dwudzieste szóste miejsce w klasie Proto, drugich nie ukończył – jacht uległ zniszczeniu po zderzeniu z niezidentyfikowanym obiektem).

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ