< Powrót
12
lutego 2017
Tekst:
dol, JS
Zdjęcie:
arch. K. Jabłońskiego

Mistrz Polski Karol Jabłoński!

Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) zwyciężył w Międzynarodowych Bojerowych Mistrzostwach Polski, które w sobotę i niedzielę, 11 i 12 lutego, rozgrywane były na jeziorze Wielimie w województwie zachodniopomorskim.

W zawodach startowało 50 zawodników z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Węgier. Warunki pogodowe były doskonałe, dzięki czemu na szybkim lodzie osiągano prędkości nawet do 110 km/h.

Pierwszy dzień okazał się wielką próbą wytrzymałości sprzętu i żeglarzy. Twardy lód, niska temperatura, słoneczna pogoda i wiatr wiejący z prędkością 8 m/s sprawiły, że kilku zawodników połamało swój sprzęt w awariach i kraksach. Po pierwszym dniu bezkonkurencyjny okazał się aktualny mistrz świata – Karol Jabłoński. Pozostali zawodnicy z krajowej czołówki przetasowywali się po każdym wyścigu doznając również niekiedy awarii sprzętu. Najrówniej żeglowali Michał Burczyński (z jedną awarią), Łukasz Zakrzewski, Tomasz Zakrzewski i Maciej Żarnowski.

– Rywalizacja na trasie w ekstremalnych warunkach była bardzo zacięta – mówił po pierwszym dniu zmagań jedenastokrotny mistrz świata Karol Jabłoński. – Jestem bardzo zadowolony z tego co dzisiaj pokazałem, nie ukrywam, że po trzech pierwszych wyścigach dało znać o sobie zmęczenie. 

Drugiego dnia regat wiatr osłabł do 5m/s i wiał bardziej niestabilnie. Kolejne sześć wyścigów wyłoniło najlepszego żeglarza imprezy. Nie było już większych przerw z powodu awarii czy kraks. 

Mimo zmęczenia Jabłoński dominował przez całe zawody nie tracąc prowadzenia w klasyfikacji po poszczególnych wyścigach. Na drugiej pozycji uplasował się Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), a trzeci był Maciej Żarnowski z UKS Navigo Sopot.

Oficjalne wyniki MMP w klasie DN

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ