< Powrót
4
października 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
mat. prasowe
Mistrzostwa Europy w klasach Hansa

Mistrzostwa Europy w klasach Hansa: To będzie wyzwanie

W dniach 5-12 października w portugalskim Portimão odbędą się Mistrzostwa Europy w klasach Hansa. Czworo Polaków powalczy o medale.

Nasi reprezentanci wystartują w klasie Hansa 303. W konkurencji załóg wystartują Marian Zakowicz i Andrzej Bury. Niespodzianką będzie tu również wspólny start Piotra Cichockiego z Olgą Górnaś-Grudzień. Nasi indywidualni mistrzowie Europy po raz pierwszy spróbują połączyć siły jako załoga. Co więcej wystartują też osobno.

– Będzie to nie lada wyzwanie dla naszej ekipy – zapowiada trener Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych, Grzegorz Prokopowicz. – Jest to jednak praktykowane i postaramy się temu sprostać i powalczyć. Zawody Hansa Class są tak skonstruowane, że rano odbywają się wyścigi w klasie jednoosobowej, a popołudniu w klasie dwuosobowej z krótką przerwą  na zmianę sprzętu. Następnego dnia jest zmiana tej kolejności. Może się tak zdarzyć, że Piotr z Olgą będą pływać po 6 wyścigów dziennie ale nikt tam przecież nie jedzie na wakacje. Będą to trudne regaty. Przyjeżdża cała światowa czołówka. Poziom jest wysoki i startuje dużo łódek w jednej grupie. Dodatkowo zawody mają formułę otwartą, co oznacza, że każdy może wystartować. Żeglarze niepełnosprawni będą rywalizować z pełnosprawnymi zawodnikami. W klasie jednoosobowej Piotr Cichocki jest jednym z faworytów do medalu. Podobnie Olga Górnaś-Grudzień, dla której będzie to okazja, żeby odbudować swoją pozycję i formę po nieudanym starcie w mistrzostwach świata. Andrzej Bury i Marian Zakowicz są bardzo doświadczonymi żeglarzami. Natomiast będzie to ich pierwszy wspólny start na klasie Hansa 303 w regatach międzynarodowych. Jeśli chodzi o cel wynikowy, to gdyby było to miejsce w przedziale 5-8 to byłbym szczęśliwy. Nastawiamy się przede wszystkim na dobre żeglowanie.

Polska ekipa jest na miejscu już od środy. Pierwszego dnia po przylocie, spotkało ich miłe zaskoczenie. Okazało się, że w porcie zacumowała „Pogoria”, która jest w trakcie rejsu z Lizbony do Malagi. Zawodnicy mogli wejść na pokład i zwiedzić słynny polski żaglowiec.

Rywalizacja o mistrzostwo Europy rozpocznie się 7 października. Organizatorzy przewidują rozegranie 10 wyścigów w każdej klasie. Zwycięzców poznamy w sobotę 12 października.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ